Bu üründen 130 adet satılmıştır.

Sultan Abdülaziz Avrupa'da // SAYI: 94 (Haziran 2016)

Dergi: Yedikıta Fiyat: 5,00 TL

Haziran ayının Sultan Abdülaziz Han’ın saltanatında ayrı bir yeri vardır. 1861;’de tahta çıkışı da, Avrupa’ya seyahate giden ilk ve son sultan olarak 1867;’de İstanbul’dan ayrılması da, bir darbe sonucu tahttan indirildikten sonra 1876;’da hunharca şehid edilmesi de hep Haziran ayına rast gelmiştir. Sultanın şehid edilmesiyle alakalı olarak, biri Türkiye’de ilk defa yayınlanan iki dosya çalışmıştık. Bu ay ise Sultan Abdülaziz Han’ın 47; gün süren Avrupa seyahatini kapağımıza
taşıdık. Üstelik, yine bir ilke imza attık ve dergimizin hediyesi olarak sultanın seyahat rotasını çıkarttık.

Esasında memleketinin her tarafını görmek arzusunda olan Abdülaziz Han, bu seyahatten önce de İstanbul dışına çıkmış; İzmit Tersanesi’ni teftiş ederek Gemlik’i dolaşmış, sonra da Bursa’da ecdadının türbelerini ziyaret etmişti. Özellikle İstanbul’a olan bağlılığını kuvvetlendirmek için
Mısır’a gitmek istiyordu. Nihayet önce Mısır’ı ve ardından çıkılan seyahatle Paris, Londra, Viyana gibi en mühim Avrupa şehirlerini gören Sultan Abdülaziz ülkesine döndüğünde zihni; demiryolu, donanma, modern fabrikalar ve daha pek çok sahada girişeceği teşebbüslerle meşguldü. Sultanın Avrupa seyahatinin detaylarını Selman Soydemir yazdı.

Asırlarca Osmanlı ordusuna hizmet etmiş Yeniçeri Ocağı’nın farklı bir cephesini ‘Entelektüel Yeniçeriler’ başlıklı makalesiyle Mehmet Kökrek kaleme aldı. Düşman saflarında çarpışırken yaralanıp sakat kalan, düşman kurşunu değil mağduriyetin yıktığı gazilere yardım için kurulan cemiyeti, Prof. Dr. Hamit Pehlivanlı yazdı.

Günümüzde de Ramazan-ı Şerif’te Hırka-i Şerif büyük bir hürmetle ziyaret edilmekte. Osmanlı devrinde ise Topkapı Sarayı’nda bulunan Hırka-i Saadet, devlet erkânınca aynı hürmet ve tazimle ziyaret edilir, gelenlere de Destimâl-i Şerif denilen, Hırka-i Saadet’e temas ettirilmiş mendiller hatıra olarak verilirdi. Bu kadim saray ziyaretini Hasan Eren Ulu yazdı.

“Tecrübe Konuşuyor” bölümümüzde, ülkemizin önde gelen sosyologlarından Prof. Dr. Bedri Gencer’le hayata, akademiye ve ilme dair sohbet ettik.

Bilvesile, Ramazan-ı Şerifinizi tebrik eder, gelecek sayımızda buluşmayı dileriz.