Bu üründen 141 adet satılmıştır.

Ruslar Sıcak Denizlerde // SAYI: 89 (Ocak 2016)

Dergi: Yedikıta Fiyat: 5,00 TL

Son yıllarda güney komşumuz Suriye’de, Osmanlı gitti gideli çalkanan topraklarda ucu herkesten önce bize dokunan ve etkileri dalga dalga bütün dünyaya yayılan çok mühim hadiseler meydana geliyor. Rusya, bölgeye dair konularda ismi sıkça zikredilen bir ülke. Bu durum bize, tarih kitaplarında hep geçtiği üzere Rusların “sıcak denizlere ulaşmak” maksadıyla giriştiği mücadeleleri ve Ruslarla olan tarihî geçmişimizi hatırlatıyor.

Ruslara çizilen “sıcak denizler” hedefinin meşhur Çar I. Petro tarafından tayin edildiği genel kabul görse de bu konu tartışmalıdır. Hatta projenin, aslen Alman olan Rus Mareşal Kont Christoph von Münnich’e ait olduğu da iddialar arasında. 

Yüzyıllar boyunca kâh savaştığımız kâh dost kaldığımız, hatta zaman zaman Osmanlı’ya ciddi desteği olmuş Rusya ile münasebetlerimizin ana hatlarını, Yrd. Doç. Dr. Serhat Kuzucu kaleme aldı. Rusya’nın Ukrayna’yı daha 1678;’de işgalini, Kırım’ın elden çıkıp Osmanlı’nın Karadeniz’deki hâkimiyetinin zayıflamasını, Rusların İstanbul ve Boğazlar için neler düşündüklerini, çıkarlar için girişilen siyasî ve askerî mücadeleleri dosyamızda okuyabilirsiniz.

Sultan Abdülhamid denince akla ilk değil ikinci sırada gelen, unutulan sultan Birinci Abdülhamid Han’ı, Hasan Eren Ulu; asırlarca bir Türk-İslâm toprağı olan Kıbrıs’a dair seyahat notlarını, Ahmet Apaydın yazdı. Yağız Gönüler, Balkanların elden gitmesine sebep olan İttihat ve Terakki sadrazamı İbrahim Paşa’nın “paşa”lığını sorguladı. Geçmişin senetleri olan Sebeb-i Tahrir Hükümleri’ni Ebul Faruk Önal’dan öğreniyoruz. Prof. Dr. Fethi Gedikli Bey de Tecrübe Konuşuyor’da sorularımızı cevapladı.

Gelecek sayımızda buluşmak üzere…