Bu üründen 84 adet satılmıştır.

Osman Gazi'nin İzinde: Bir Zafer Bir Şehir // SAYI: 167 (Temmuz 2022)

Dergi: Yedikıta Fiyat: 10,00 TL

İslâm tarihi boyunca, hangi devlet olduğu fark etmeksizin, tarih kitaplarında sıkça karşımıza çıkan iki ifade vardır: Leşger-i gaza-leşger-i dua.

Yani bizzat gaza eden asker ve dua askeri. Bu tabirler hiçbir zaman birbirinden ayrı zikredilmez.

Hatta bu durum şöyle formülize dahi edilmiştir: “Leşger-i dua ruhtur, leşger-i gaza ise ona beden gibidir. Bir savaş, bu iki ordunun ittifakıyla kazanılır.”

Osmanlı’nın kuruluşunda da bu iki kuvvet yekvücut olarak hareket etmişti. Kuruluşun manevî simalarından Şeyh Edebali, tekkesinde dua ordularını yetiştirirken Osman Bey gibi bir cengâvere de kızını vermişti.

Devletin esas kurucusu olarak da zikredilen Orhan Gazi’nin yanında Geyikli Baba ve Postinpûş Baba gibi erenler vardı. Kimi zaman tekkelerinden, zaviyelerinden dervişlerini de alıp bizzat sefere katılmışlardı.

Bu ay kapak dosyamızı, Osmanlı’nın doğuşuna şahitlik eden bir zafere ve bir şehre ayırdık. Bundan 718 yıl önce, Osman Gazi’nin yine bir Temmuz ayında kazandığı Koyunhisar Zaferi, uzun ömürlü devletinin ilk müjdecilerinden olmuştu. Gazilere evler yapıverip tahtgâh edindiği Yenişehir ise yine bu, asırlara uzanacak devletin ilk başkentlerinden biriydi. Osman Gazi’nin yeğeni, Koyunhisar şehitlerinin piri mesabesindeki Aydoğdu Bey, hâlâ şehit düştüğü yerde medfun. Postinpûş Baba’nın zaviyesi, hâlâ Yenişehir’de ziyaretçilerini bekliyor.

Yedikıta ile Yerinde Tarih ekibimizin saha çalışmalarının mahsulü olarak, Koyunhisar Savaşı’na ve Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’e dair detaylar, sizleri bekliyor.

Bereketli ve huzurlu bir bayram geçirmenizi diler, istifadeli ve keyifli okumalar dileriz.

Kurban Bayramı’nız mübarek olsun…