Bu üründen 133 adet satılmıştır.

Malezya ve Endonezya'ya İslâm'ı Götüren Çinli Müslüman Amiral: Zheng He // SAYI: 99 (Kasım 2016)

Dergi: Yedikıta Fiyat: 5,00 TL

Modern dünyada bize gösterilen pencereden bakınca zannediyoruz ki Çin’in İslamî bir geçmişi yok. Halbuki tam aksine Çin, İslamiyet’le Ashab-ı Kiram devrinde tanıştı. Hicret’ten 29; sene sonra, tarihler 651; yılını gösterirken Guangzghou şehrinde çoktan bir cami ibadete açılmıştı. Bugün aynı şehirde, Vehb b. Kebşe’nin (r.a.) türbesi var.

Bu tarihten 2 asır sonra, bir köle iken Çin donanmasına amiral olan Çinli bir Müslüman, bugün en fazla Müslüman’ın yaşadığı Güneydoğu Asya topraklarına İslâm’ı götürdü. O devre kadar görülmemiş bir filoyla yaptığı 7 büyük seferle Endonezya ve Malezya başta olmak üzere, gittiği yerlere âlimler götürdü, oralarda camiler inşa ettirdi. İslâmî kaynaklarda ismi Hacı Mahmud Şems olarak geçen bu Çinli Müslüman, bugün Çinlilerin de saygıyla hatırladığı Zheng He’dir. Onun hayatını ve hizmetlerini, İpekyolu Asya Derneği’nden Ahmet Kahraman yazdı.

Hüsn-i hatta bir tarz olan Celî hatla, ama tek kalemde yazılmış, Bursa Ulucamii’ndeki bir levha ve yanıbaşında asılı büyük kalemini Osman Yiğit anlattı. Dergimizin IFA Derneği işbirliğiyle düzenlediği Bangladeş seyahatinden notları Ahmet Apaydın aktardı. Prof. Dr. Ali Birinci’nin bir konferansından derlediğimiz metin ise ülkemizdeki biyografi çalışmaları, Osmanlı devrindeki biyografik eserler ve bu işe verilen ehemmiyete dair.

Bu ayki Kitap Kritik bölümünde Doç. Dr. Mustafa Gündüz, Çamlıca Basım Yayın tarafından neşredilmiş, Enderun tarihine dair kıymetli bir eseri, Ayine-i Derun’u ele aldı.

100;. sayımızda buluşmak dileğiyle...