Bu üründen 265 adet satılmıştır.

Avrupa'nın Çelik Kilidi: Belgrad // SAYI: 159 (Kasım 2021)

Dergi: Yedikıta Fiyat: 6,00 TL

Asırlar geçip ana-babaları değişse de hiçbiri tahtında baki kalmasa da Osmanlı padişahlarının her biri aynı hedefe kilitlenmiş olarak hükümdarlık ettiler: İslâm sancağını bir adım daha öteye taşımak. Bu bakış açısı elbette ecdadımızın hepsinde vardı. Bu sebepledir ki bugün Anadolu ve dünyanın pek çok yerinde İslâm’ın mührü var.

Söğüt’te toprağa ekilen tohumun yüzlerce, binlerce kilometre uzakta ve yüzyıllar boyunca yeniden filizlenmesi gibi bir hadiseydi bu. Toprağın altındakilerin, üstündekiler için ne manaya geldiğini gösterircesine taze fidanlar, toprağa düşen şühedaya dayanarak büyüdü her zaman. Zira; “Bilakis, onlar berhayattırlar, fakat siz bilmezsiniz…”

Belgrad için de aynı gayelerle sefere çıkmıştı Sultan İkinci Murad, oğlu Fatih Sultan Mehmed ve hatta torunu Sultan İkinci Bayezid. Ama fetih, üçüne de nasip olmadı. Öyle ya, nasipsiz bir lokma bile yenilemezdi, kaldı ki Belgrad gibi bir kale fetholsun. Zira o, geniş nehirlerin ardında muhkem bir yer tutmuştu.

Devrin tarihçilerinin ifadeleriyle Belgrad Kalesi; Avrupa’nın çelik kilidi ve fetih kapısının anahtarıdır ama adı gibi çetin ve sağlamdır. Fakat Osmanlı tahtının yeni sahibi de bir o kadar çetin ve kararlı, kılıcı da bir o kadar parlaktır. Ve o da ecdadı gibi İslâm’ın güzelliklerini bir adım daha öteye taşımayı düşünmektedir.

Osmanlı ordusu, Kanuni Sultan Süleyman başında olduğu hâlde büyük bir merasimle İstanbul’dan ayrılıp, kona göçe, yeni kaleler fethede fethede, Belgrad önlerine geldi. Bazen yağmurlar ve sellerle mücadele ederek, balçıklara bata çıka ilerlense de ordunun iaşesiyle, kısa sürede kurulan köprülerle, askerî lojistik ve teknoloji noktalarında başarılı bir imtihan verildi. En büyük motivasyonları ise her zaman olduğu gibi yüksek idealleri ve güçlü maneviyatlarıydı.

Bugün, Belgrad’ın ilk fethinin üzerinden 500 yıl geçmiş bulunuyor ve tarihî şehir hâlâ bu fethin nişanelerini taşıyor; kalesinin burçlarında, sokaklarında ve dahi havasında.

İstifadeli okumalar dileriz.