Bu üründen 70 adet satılmıştır.

Vakit Geçmeden Aşılamak Lazım: Meyve Aşısı // SAYI: 168 (Şubat 2024)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 20,00 TL

Detay

Ayrıntı, detay, teferruat ve tafsilat kelimelerinin hepsi, ilk bakışta fark edilmeyen, incelenmesi ve üzerinde düşünülmesi gereken durumlarda kullanılan kelimelerdir.

Bir şeyin içindeki, ikinci derecedeki tamamlayıcı unsurları ele aldığınızda ve o işi yan kollarına, yan dallarına varana kadar incelediğinizde, konuyu teferruatla ele alıyorsunuz demektir.

Bir konunun hiçbir detayını atlamadan bütün noktalarını ayrı ayrı ele alıp uzun uzun anlatırsanız, o konuda tafsilata girmişsiniz demektir.

Ayrıntı ile aynı manaya gelen detay ise farklıdır. Odaklanılan öz bilgide, gereksiz olduğu düşünülen konuları kenarda bırakarak, eldeki bilgiler üzerinden ayrıntıya girmek için detaylandırma yapılır.

Bu ay derginizin kapak konusunda oldukça güzel bir konu ele alındı. Yabani ağaçların ıslahı ve daha iyi ürün elde edebilmek için yapılan “ağaç aşılama” işi, akıcı ve anlaşılır bir dille kaleme alındı. Unutulmamalıdır ki meyve aşıları, ağaç türlerinden farklı meyveler devşirmek için kullanılan geleneksel bir tekniktir.

Ayrıntılı bir iş olan aşılamada elma, armut, kiraz ya da kayısı gibi ağaçlar en verimli halleriyle insanlara meyvelerini arz edebilmeleri hedeflenir. Bunun için verimsiz kısımlar kesilir, verimli tür itina ile o kısma aşılanır.

Daha önce meyve aşısı yapmayan kişiler için yemyeşil ağaçtan kocaman bir parçayı kesip atmak onları tedirgin eder. Ancak o kısımlar verimsizdir. İşi bilen ustalar, ağacı neden kestiğini ve nereden keseceğini iyi bilir ve korkusuzca keserler. Çünkü genç sürgünlerde lezzetli meyveler hızla olgunlaşacaktır.

Diğer taraftan “Denizin Temizleyicisi Midye”, “Düşüncenin Yapı Taşları”, “Sumatra Adası” ve “Aile Rutinlerinin Gücü” gibi konular bu ayki okumalarınıza renk katacak birkaç başlıktan birisi oldu.

Ve SÜZGEÇ bölümünde bu ay, “Bağırsaklara İyi Gelen 8 Şey” ele alındı.

“Hayaller mi Güzel Olmalı, Hatıralar mı?” kapağıyla Genç Hayat eki, az, öz ama değerli yazılarıyla siz okurlarıyla buluşuyor.

Dergideki her bir detayın hayatınıza güzellikler katması dileği ile…

Bu ay içindeki Miraç ve Berât kandillerinizi tebrik ederiz.