Bu üründen 50 adet satılmıştır.

Tropikal Meyveler Türkiye'de: Herşey Bir Merakla Başladı // SAYI: 89 (Temmuz 2017)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Merak

Hani bir söz vardır “Çok kitap okuyamıyorsan, insan da mı okuyamıyorsun?” diye. Kitap okumak elbette güzel, ama insanların iyi olduğu konularda onların tecrübelerini okumak, ustalıklarını kopyalamak da güzeldir. Ustaları, ehil kişileri ve işini iyi yapanları gözlemek, kopyalamak, onlara çıraklık yapmak, iyi bir kitap okumak kadar insana
değer katar.

Bu ay dünyanın öteki ucunda da olsa, işin ehli insanları bularak, ona çıraklık yapan, ürünleri nasıl yetiştirdiğini öğrenen usta çiftçileri anlatan kapak dosyası ile kapılarınızı çalıyoruz.

Meraklı çiftçiler ustalara gıpta ile baktılar, nasıl ektiklerini, fidanı nasıl yetiştirdiklerini, tohumu hangi şartlarda ne zaman toprakla buluşturduklarını öğrendiler ve kendi memleketlerine gelerek ürünlerini yetiştirdiler. Derin bir merak ile yollara koyulan girişimci çiftçilerin yaşadıkları, diğer çiftçiler ve girişimci insanlar için de ilham alınması gereken detaylar barındırıyor.

İlham almak için bakılan kişiye karşı “gıpta” hissiyatı ortaya çıkabilir. Gıptanın “haset”e dönüşmemesi için yine bu sayımızda “Zayıf Beşer Hissiyatı Haset” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca “Kepenk Kapattıran İhmal: Kurumsal Körlük” yazısını da en başta okumanız siz yeni girişimciler için faydalı olacaktır. Daha testiyi kırmadan, kurum körlüğünü tedavi eden bir yazı.

Hasete düşmeden, gıpta ile nasıl yapılacağını öğrendiğiniz işinizi, kurumsal körlüğe de düşmeden bitirdiğinizde, bunun hasadını kaldırmanız gerekir. “Bir Hasat Yarışı ve Seferberliği İmece Usulü” yazısı, uzun hasat tecrübesinin kısa anlatımı olarak işinize yarayacaktır. Ayrıca Anadolu’da yapılan her türlü hasattan en az birine katılanlar bu yazıyı okurken duygulanabilirler, “Nerde o eski günler, yahniler, tarhanalar” diyebilir. “Anadolu’nun Asırlık Yemeği Yahni” ve “Cipse Meydan Okuyan Çıtır Lezzet Maraş Tarhanası” yazı olarak hazır. Kültür kodlarımızın lezzetli yemeklerinden bu yahnileri masaya getirmek, siz girişimci ruhlu okurlarımız için zor olmasa gerek.

Meraklarınıza hitap eden yeni sayılarda buluşmak dileğiyle...