Bu üründen 285 adet satılmıştır.

Tadında Bir Hayat: Süper Yaşlılık // SAYI: 140 (Ekim 2021)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 6,00 TL

Konum

Konum ve lokasyon bildirebilmek artık çok kolay. Cep telefonunun getirdiği faydalı şeylerden biridir, ulaşmak istediğimiz yerin, etrafındaki detaylarla beraber yolumuzu göstermesi. Bazen de bize ulaşmak isteyenler yolu bilmezler, telefon üzerinden onlara konum göndeririz.

Bizde “konum” kelimesinin birden fazla anlamı vardır.

Mesela birinci anlamında, yeryüzünde bir noktanın enlem ve boylamına göre referans noktasıdır. Diğer birinde ise bir kişinin uzak ve yakın çevresine göre aklını, fikrini ve kişiliğini konumlandırarak, kendisine o muhitin şartlarında bir yol ve usul belirlemesidir.

Hayat, uzun ve anlamlı bir yolculuktur. Bu yolculukta kişinin referans noktalarını belirleyerek kendi yolculuğunu yönetmesi çok önemlidir.

İhtiyarlık dönemi, kişinin yaptığı yolculukta doğru ya da yanlış referans noktalarını takip edip etmediğinin sonuçlarının görülmeye başlandığı bir dönemdir. Bu dönemi okurlarımıza anlatarak, hayat yolculuklarında, varacakları konuma göre sorgulamalarını şimdiden yapmalarını istedik.

“Süper Yaşlılık İçin Tadında Bir Hayat” başlığı ile ekim sayımız yine dolu dolu. Yaşlılık döneminde sağlıklı ve zinde kalmak isteyenler, güzel detaylar bulacaklar. Manevî hayatlarına anlam yüklerken zaman zaman zorluk çekenler ise kendilerine uygun anlatımlar bulduklarında, bunların altını çizip yakın dostlarına anlatmak isteyecekler.

Konuyu çalışan yazarlarımız, “Gençlikten Yaşlılığa Uzanan Köprü: İnsan” başlığını yazarken, bilgeliğe ulaşmak isteyen gençlere yol göstermek istediler. “İyi Yaşlanmak” başlığında, anne babasına, yaşlılık dönemlerinde el uzatarak, onlara güzel bir konum atarak o yöne doğru yürümelerini isteyen gençler ele alındı. “Vakitten Azade” başlıklı yazıda, yaş almış bilge kişiler, tecrübelerini gençlere aktarmaya gayret ettiler.

“İnsan Ömrünün Anlatıldığı Eserler, Yaşnâmeler”, “Alzheimer”, “Süper Yaşlılık İçin Gençliğe Yatırım Yapmak” ve “Yaşlılığın Tadına Varmak” başlıklı yazılar ise hayat yolculuğunda konum belirlemek isteyenlerin başvurabileceği mahiyette.

Bunun haricinde SÜZGEÇ bölümünde “Yemek Kadar Önemli, Hazmetmek” konusu var. Yazıyı okurken, sindirim sistemimizi, özellikle de mideyi öğrenecek, yemek davranışlarımızı yeniden gözden geçireceğiz.

“Yerini Neden Yadırgar, Dünyada İnsan?” başlığı ile Genç Hayat ekimiz, bu ay kendi içinde daha bir anlamlı. İhtiyarlık dosyasını okuduktan sonra gençlik için açılan pencereden yeniden bakmak, hayatın hızlandırılmış bir özetini görme hissini yaşatıyor.

Uzun hayat yolculuğunda önemli kademelere konum atan yeni sayılarımızda buluşmak ümidiyle…

Mevlid Kandil’inizi tebrik ederiz…