Bu üründen 96 adet satılmıştır.

Sünnet Operasyonu ve Derinlerindeki İzler: Madagaskar // SAYI: 91 (Eylül 2017)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Hikaye

Hayatta çoğunlukla sevimli izler ile sevimsizler bir arada bulunuyor. Şayet günlük yapılanları not tutmuş olsak muhtemelen şöyle şeyler yazardık: “Erken kalkamadım,”, “Kapıyı çarptım”, “Okumak istediğim kitabın kapağını üç aydır açamadım” gibi. Bu günlük işler bir müddet sonra, su akar kendi yolunu bulur kabilinden, akıp kendi yolunu buluyor ve bir hikâye oluşuyor. Sonra da bu küçük parçalardan oluşan hikâyeler kişiliğimizi ve hayatımızı oluşturuyor.

Bu ay “Derindeki İzler Madagaskar” ve “İstanbul’dan Hicaz’a Gönül Köprüsü Surre Alayı” yazılarını okurken küçük parçaların büyük fotoğrafı oluştururken, zamanla nasıl sevimli ya da sevimsiz halde değiştiğini göreceksiniz.

Madagaskar yazısının alt başlıklarında Zobia’nın hayat hikayesi, ailesinin niçin tereddütler yaşadığını anlatıyor. Röportajlar bölümünde Yusuf ve Zübeyir Beylerin hayatları ise adanın derinlerindeki İslam Tarihi’nin izlerinin neden ortaya çıkarılamadığını gösteriyor.

Sömürgecilerin Madagaskar’a gelip burayı işgal ettiği yıllarda, günlük hayat misalinde olduğu gibi, önce sıradan şeyler yaşandı. Ya da öyle zannedildi. Ama zamanla gerçek hikâye ortaya çıktığında Madagaskar bugünkü halini almış ve İslamiyet, Madagaskar kültüründen kalan bazı izler dışında derinlere gömülmüştü. Çok uzun yıllar sonra önemli unsurların önemsiz unsurlar uğruna gözden çıkarıldığı fark edildi. Madagaskarlılar bir zamanlar yaşadıklarından dolayı bu noktaya geleceklerini kendileri de anlamamıştır. Zaten
anlamaları da beklenemez.

Diğer taraftan Surre Alayı ilk seferine başladığında giden hediyelerin büyük bir gönül köprüsüne dönüşeceği anlaşılamamıştı. Zamanla hediyeler karşılıklı olarak, bir usul dairesinde yapılmaya başlandı. Sonunda Anadolu’dan Hicaz’a ilmek ilmek işlenen gönül köprüsü ortaya çıktı.

Bunlardan başka Eylül sayımızda, büyük fotoğrafı gösteren birbirinden güzel farklı yazılar da var. “Dünyadan Eğitime Dair İlginç Notlar”, “Haberlerle Lobi Faaliyetine Maruz Kalan Erkekler”, “Hedefi Olmayan Göç” bunlardan sadece birkaç tanesi.

Ayrıntılardan yola çıkarak büyük fotoğrafı gösteren yeni sayılarımızda buluşmak ümidiyle...