Bu üründen 96 adet satılmıştır.

Soyağacının Kodları Onda Saklı: İçimizdeki Dede // SAYI: 166 (Aralık 2023)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 20,00 TL

Hâl Dili

Hâl dili, diğer tabirle “beden dili” duygu ve düşüncelerin yansımasıdır. İnsanların yüz yüze kurdukları iletişimde, kelimelerin %10’u, ses tonunun %30’u, beden dilinin ise %60’ı önem taşır.

“Müselsel Hadis-i Şerif” kavramını hatırlayalım. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) bir şeyi anlatırken beden dilini de kullanması ve bu hâl dilinin raviden raviye nakledilmesi, Hadis Usulü’nde “Müselsel Hadis” diye adlandırılmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kalıcılığı sağlamak için beden dilini de sözlerini destekleyecek şekilde kullanmıştır. Yüzyıllarca elden ele, dilden dile, gönülden gönle taşınan Hadis-i Şerifler, Peygamberimizin (s.a.v.) hâl ve beden dilini de içinde taşıyarak nakledilmiştir.

“İçimizdeki Dede, Soyağacının Kodları Onda Saklı” kapak başlığı ile çıkan bu ayki dergide, birbirinden mahir yazarlarımız tarafından aile büyüğü olarak “dedeler” yazıldı. Okurken bizden önceki atalarımızın bize ve bizden sonraki nesillere etkisi, zihninizde canlanacak.

Konu, aile büyüklerimiz olduğunda, onların sözlerinden çok, davranışlarını hatırlarız. Zihnimizi kurcaladığımızda onlarla konuştuklarımızın çoğunu unutmuş olduğumuzu görürüz. Ama vefat etmiş olsa bile yaşarken ki dedemizin duruşu, yürüyüşü, gülümsemesi, şefkat bakışı, hiddet bakışı, kare kare hafızamızdadır.

Dedemizin kullandığı kelimelerle hâl dili aynı şeyi söylemişse, kültür ve ahlak aktarımında nesilleri üzerinde unutulmaz izler bırakmıştır.

Bazen kendimizi dedemizin hoşlanmadığı bir işi yaparken buluruz. Yüzünü nasıl ekşittiğini hatırlayıp o işi bıraktığımız olmuştur. Hoşnut olduğu bir işi yaparken ise ayrı bir iştiyak duyarız. Sanki o yanımızdadır ve takdir eden bakışları, üzerimizde bizi süzmektedir.

Aralık ayı dergisinde, bundan başka birbirinden değerli yazılar da var. Bu yazılardan biri olan “Çamları Kıtalden Kurtaralım” başlıklı yazı, Ocak ayı için özel hazırlandı ama hatırlatmayı erkene almak için aralık ayı dergisinde yer aldı.

“Önde Olmak, Örtünün Altında Olmaktır” başlıklı yazı, hâl dili kavramını zihinlerde tutularak okunması gereken bir yazı oldu. “Düşünmeyi Bırakmanın da Bir Zamanı Olur mu?” başlıklı yazı, yazarının tabiriyle, insanların yüreklerindeki sesi dinletmek için kaleme alındı. Yüreğinizi dinlemek ve yakınlarınıza da kendi yürek seslerini dinletmek için bu yazı bir hatırlatma olabilir.

SÜZGEÇ bölümünde“Esaretin Nihayeti” yazısıyla Brezilya anlatılıyor. Keyifle ve ibretle okuyacağınız bir çalışma. “Yükselmek mi daha güvenli, ilerlemek mi?” kapak cümlesiyle Genç Hayat eki, bu ay yine dolu dolu bir sayıyla siz okurların hayatına değer katmaya devam ediyor.

Hayatınıza değer katacak sayılarda buluşmak dileğiyle…