Bu üründen 117 adet satılmıştır.

Sınavı Zor Olanlar: Kanser Hastaları // SAYI: 164 (Ekim 2023)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 20,00 TL

Koşu

Tarih kitaplarında toplumların hikayelerini okurken, bazen kendi dönemimizle kıyaslarız.

Mesela, okuduğumuz bir kitapta tarihte bir salgın yaşanıyor ve dönemine göre insanları kırıp geçiriyor.

Sayfalar dolusu nice zorluklar anlatılıyor. Haliyle o gün yaşananların yansımaları, acı ve hüzün olarak da satırlara siniyor. Kitabın sayfaları arasında kaybolurken, ister istemez yaşanan acı ve üzüntüler bize sirayet ediyor.

Konuyu biraz daha araştırıp detaylandırıyoruz. Bazı pasajlarda, anlatımlarda aşırılık söz konusu olabiliyor.

Olsun, bunlara çok takılmadan bunca acının ve hüznün kaynağını, satır aralarında arıyor, öğreniyoruz: Tifo

Görünmez bir duvara çarpmış gibi bir an duraksıyoruz. Günümüzde çaresi olmayan hastalıklar, gözümüzün önüne geliyor: Ebole, şizofreni, AİDS, COVİD… Bunlara karşı 21. yüzyılın bütün teknolojisi ile seferber olup, verilen mücadeleleri düşünüyoruz. Hele kanser ve türleri için yapılanlar… Tarihteki atalarımıza dönüp “Nice acılar yaşadığınızı, tarihî metinlerden okuyup üzüldük. O dönemde ilacın olmadığını biliyoruz.

Ancak bol bol su, protein ve karbonhidrattan zengin besinle hastalıktan kurtulamadınız mı?” diyesimiz geliyor. Ne var ki bugün yaşadığımız en zorlu hastalıklar için de gelecekte, “Ne var canım, şunu da bulamamışlar mı?” diyecek birileri çıkabilir. Peki, bugün yaşanan ve gelecekte de yaşanacak, insanlığın sınırlarını zorlayan hastalıklar için ne yapmak lazım?

“Sınavı Zor Olanlar, Kanser Hastaları” başlıklı dosya çalışmasını okurken şunu fark edeceksiniz; hayat koşusunda sınavı zor geçenlere nasıl davranacağımızı, dün bilmiyorduk bugün de bilmiyoruz. Bu tarz yazıları okumazsak, muhtemelen yarın da bilemeyeceğiz.

Sınavı zor geçen biriyle karşılaştığınızda, tarihteki tifo misalindeki durum gibi davranmaya çalışmayın. Her şeyin bir usulü var. Hisar Hospital Intercontinental Bütünleşik Onkoloji Merkezi uzmanları ile ortak hazırlanan bu çalışmada, konunun usul yönü
detaylandırıldı.

Derginizin bu ayki sayısında, hayat koşusunda size destek olabilecek birbirinden güzel farklı yazılar da var. “Temiz ve Düzenli Evler”, “Gençlikte Kararlar” ve SÜZGEÇ bölümünde “Bir Yudum Su Olsa Sevgi...” başlıklı yazılar, bu minvaldeki yazılardan oldu.

“- Elimden bir şey gelmiyor.

- İçinden gelmiyor olmasın?” başlığı ile Genç Hayat eki, yine güzel ve dolu dolu bir sayı oldu. Özellikle “Her Şeyi Unuttuğumda” ve “Sence” başlıklı yazılara dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Hayat koşunuzda basamaklardan biri olabilecek sayılarda buluşmak dileği ile…