Bu üründen 156 adet satılmıştır.

Sabah Güzeli Altın Öğüt: Kahvaltı // SAYI: 97 (Mart 2018)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Yeniden İcat

“Yeniden icat” kavramı her literatürde farklı manalarda kullanılıyor. Tarih bilimi ile uğraşanların “tarihi yeniden icatları”, onu farklı bakışla ele alışları, içinde enteresanlıklar barındırıyor. Mesela Avrupa tarihçileri Ortaçağ diye adlandırdıkları döneme bakarken, kendilerinin karanlık içinde olduğunu; Müslümanların ise Rasülullah Efendimizin aydınlığı ile parladığını görüyorlar. Ve kendi tarih yazımlarını yeniden icat etme çalışmasına giriyorlar. Bundan sonraki sürede ortaya garip, farklı şeyler çıkıyor.

Ortaçağ’ı anlatan Avrupalı tarihçilere göre gerçekler önemsizdir, gerçekler bir araya getirilirken bir dolu seçim yapılır, tarihçinin yaptığı seçimlerin toplamı, onun Ortaçağ’ı yeniden icadı olur. İyi bir tarihçinin elinden çıkmış tarih kitaplarında her hikaye kurgulanmış, her vurgu bilinçli olarak tercih edilmiş, her ana karakter bir tarihçi ya da tarihçilerden oluşan bir ekip tarafından seçilmiştir.

Bu ayki kapak konumuz olan, düzenli olarak yapmaya çalıştığımız “Kahvaltı”, yazarlarımız tarafından yeniden icat edildi. “Sabah Güzeli Altın Öğün Kahvaltı”, “Beyninizi Uyandırın”, “Anadolu’nun ve Dünyanın Kahvaltısı...” Elbette bu yazılardaki icatlar, ortaçağdaki Avrupalı tarihçilerin icatları gibi tek taraflı değil. Sağlık, kültür, gıda, ahlak, eğitim boyutları ile ele alınan sabah menüsü, her şeyi ile sizin için hazırlandı.

Yine Süzgeç bölümünde yazarlarımızın ele aldıkları “deterjan” konusu çok boyutlu olarak yeniden icat
edildi. Konuya 500 yıl önce yazılan “leke nâmeler”i ele alarak başlayan yazarlarımız, temizliği güncel pratik çözümlere kadar getirdiler. “Leke Rehnümasından Notlar”, “Deterjanın Dünü ve Bugünü”, “Temizlik Pratikleri”, “Sabun Nedir, Ne Değildir?” başlıklı yazıları okuduğunuzda hayatınızda uygulamak isteyeceğiniz geçmişten ve günümüzden farklı, enteresan, hoş leke çıkarma ve temizlik formülleri bulacaksınız.

Mart sayısında, Çanakkale Zaferini Nasıl Öğretelim?, Yazınızı Nasıl Pişirirsiniz?, Eşinize Neden Çiçek Hediye Etmelisiniz?, gibi soruların cevaplarını bulacağınız yazılar da var. “Yeşil ve Siyah Çay”ın savaşında galip çıkan var mı?, “Koku Hafızası” sizi nasıl etkiliyor?, unutulan “Çıngırdak” kültürünü hatırlamak size ne kazandırır?, Sosyal medyanın “Siyah Kuğu” üzerinden değerlendirilmesi nedir?, Sorularının cevaplarına ulaşmak isterseniz, bu sayı tam size göre... 

Sorularınıza cevap bulan, yeni icatlar yapan sayılarımızda buluşmak ümidiyle...