Bu üründen 157 adet satılmıştır.

Büyük Soru Büyük Cevap: İlk Adım // SAYI: 96 (Şubat 2018)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

İlk Adım

“Büyük Soru, Büyük Cevap ve İlk Adım”, dosyasını okurken, hayatın içinde bunun misallerini arayabilirsiniz. Çevrenize baktığınızda aslında Büyük Soru’sunu sorup kendisi ile beraber diğer insanları da Büyük Cevabı’nın altında toplamaya çalışan çok şey bulabilirsiniz.

Mesela, sigorta şirketleri. Kendi kazançlarını yönetebilmek için bütün insanları kapsayacak sağlık projesi bile yapabiliyorlar. Kanada’da faaliyet yürüten bir sigorta şirketi ilaç faturalarını azaltmak için “Kader Sağlık Planı” adında bir proje yapmış. Buna göre programa katılan kişiler spor yaparlarsa, kan tahlili yaptırıp normal sonuç alırlarsa, belli miktarda “Hayat Parası” kazanabiliyorlar. Bunu da uçak bileti, dergi aboneliği, şeklindeki farklı harcamalarında kullanabiliyorlar. 

Yine bir üniversitenin araştırma bölümü çalışanları, bağış yapmak isteyen, ama bunun için fırsat bulamayan iyi niyetli insanları mutlu edecek, bir ilk adım formülü üzerine kafa yormuşlar. Hedefleri “Yarın Daha Çok Tasarruf Yap” modeli ile her yıl düzenli olarak yardım
yaptırmakmış. İnsan bağış yapmak ister, fakat ataleti yüzünden, ilk adımı; (doğru ilk adımı) atmakta zorlanır. Bu araştırma grubu, otomatik yardım sistemi ile yardım etme arzusunu gerçekleştirmeyi başarmış.

Son misal bu ayki derginin Süzgeç bölümünün konusuna yakın. O da “Sigarayı Bırakma Taahhüdü” programı. Bu programa göre sigarayı bırakmak isteyenler ilk adım olarak bir hesap açtırıyorlar. Altı ay boyunca sigaraya verecekleri parayı bu hesaba yatırıyorlar.
Bu zaman sonunda tahlillerde sigarayı bıraktıkları ispatlanırsa yatırdıkları parayı alabiliyorlar, yoksa para yardım kuruluşlarına gidiyor.

Bunun gibi daha nice, sadece kendilerinin ilk adımı için değil, başkalarının ilk güzel adımı için de farklı projeler üretenler var. Yine bu sayıda güzel başlangıçlar tavsiye eden başka yazılar da bulunuyor. Başarı mı Hırs mı, Temizliğin Kitabı Lekenâme, Ticaretin Yeni Şifresi Sürdürülebilirlik, Kesin Çözüm Sigaraya Hiç Başlamamak, bunlardan sadece birkaç tanesi. 

“Büyük Soru” sordurup “Büyük Cevap” bulan ve “İlk Adımı” attıran yeni sayılarımızda buluşmak ümidiyle...