Bu üründen 73 adet satılmıştır.

Dünyanın En Kalabalık Adası Cava'ya Yolculuk // SAYI: 169 (Mart 2024)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 20,00 TL

Merak

İnsanoğlu, tabiatı gereği gizemli şeyleri merak eder. 

Uzak diyarların enteresan ortamları, geçmişin hayrete bırakan gizemleri, yakın ve uzak gelecekte nelerin olacağı ve bunun gibi hayatı etkileyecek büyük hâdiseler, merak ettiklerimiz arasında. Ancak enteresandır, ne kadar uzağa gidersek gidelim, yolun sonunda kendimizi buluyoruz. 

Bir merak içinde geleceğe bakıyoruz: Yüz yıl sonra insanlık nasıl olacak? Gelişen teknoloji, değişen şehirler ve farklılaşan insan ilişikleri nereye ulaşacak? Düşünüyoruz, düşünüyoruz, sonra tekrar kendimize yani bize dönüyor ve şu soruyu soruyoruz: Bu gelişim ve değişim içinde biz nerede olacağız? Biz olmasak bile evlatlarımız nasıl ve nerede olacaklar? 

Dünyanın öteki ucuna, Cava Adası’na gidiyoruz, yine İstanbul çıkıyor karşımıza. Biz, İstanbul’u mu arıyorduk ki oralarda bulduk, yoksa zaten orada bir İstanbul vardı da biz mi onu bulduk, burası biraz da bakış açılarına bağlı. Yol ne kadar uzun ve meşakkatli olursa olsun, ister bir gün isterse bir ömür alacak kadar zaman da geçse oradaki “bize” ulaştıran buradan çıkarken yaşadığımız merak oluyor.

Bu ay dergide kapak konusu olarak “Dünyanın En Kalabalık Adası Cava’ya Yolculuk” başlığı yer aldı. Bunun yanında, “Cava Adası Neden Kalabalık?”, “İstanbul Yolu Neden Önemli?” ve “Cava Adası’nın İslam Tarihi” gibi alt başlıklarla konu detaylandırıldı. Bütün bunlar merak duygunuzu tetikleyecek ve keşfinizi açacak. 

Bundan başka “Göz Egzersizi” yazısı dikkatinizi çekebilir. Şayet gözlüğünüz varsa egzersizleri yaparak ondan kurtulmak isteyebilirsiniz. Mümkün mü? Mümkün ama biraz zaman alabilir. 

“Gençlikte Gizem Arayışı ve Riskli Davranışlar” konusu yine “merak” başlığı altında düşünülebilir. Ancak buradaki merak, kişinin başına problem getirecek türden. 

SÜZGEÇ bölümünde bu ay, “Bir Teori Nasıl Hayatın Anlamı Oldu?” başlığı ile kitaplarda, okullarda, sokaklarda ve ekranlarda sürekli karşımıza çıkan “ihtiyaçlar hiyerarşisi” konusu ele alındı. İnsan gerçekten ihtiyaçları için mi yaşar, yoksa kendini bulmak için mi? Cevap, yazının içinde.

“İç konuşma mı faydalıdır, sesli düşünmek mi?” kapağıyla Genç Hayat eki, yine birbirinden değerli yazılarıyla siz okurlarına keyifli okuma fırsatı sunuyor.   

Merakınıza ortak olacak yeni sayılarda buluşmak temennisi ile...

Bu ay içindeki mübarek Ramazân-ı Şerîf'inizi tebrik ederiz.