Bu üründen 140 adet satılmıştır.

Gelenekten Genetiğe: Tohum // SAYI: 112 (Haziran 2019)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Tarım Her sonbaharda toprakta bitki kalmaz, ne varsa kurur, sonra üzerinden koca bir kış geçer. Yağmurların en bol olduğu günlerde, topraktaki tohumlar canlanmaya başlar. Sıcaklık artışı, nemli toprağa yeniden hayat getirir. Tohumlar; eski yeşilliğini, canlılığını kazanmış ve nebatatın şifayı getiren hazineleri kainata yayılmıştır.

Bu ayki kapak konumuzda bitkilerin özlerine mercek tutuldu. Toprakla ünsiyeti kuran şifreleri içlerinde barındıran tohum konusu ele alındı. Sizleri dünyanın ve Türkiye’nin farklı yerlerindeki bahçelere, tarlalara ve laboratuvarlara yolculuğa çıkaracak bir dosya.

Bu yolculukta, çeşitleri her geçen gün azalan tohum ve tehdit altındaki türleri sizi ürkütecek. Renkli manav reyonuna bakışlarınız değişecek. Cebiniz para dolu da olsa istediğiniz her şeyi alamayacağınızı göreceksiniz. Çünkü tohumda bir sınır var ve güçlü tohumlar lezzetli ve şifalı yönlerini de alarak kayboluyorlar.

Diğer tarafta tohum konusunda çalışanların mücadeleleri devam ediyor. Atalık tohumlarla çarklarını çevirmeye çalışan azınlık grup ve tam karşılarında her türlü sınırlandırmayı bir kenara bırakabilen gen transferleri. Arada, hibrit tohumlar da tarım endüstrisinin dünya çapındaki çarklarını çevirenler.

Tohum özelinde ticarî tarıma mercek tutan bu çalışma, siz okurlarımız için yol gösterici olacak. Tarım hakkındaki tartışmalar, ülkelerin kayıpları, kazançları ve gıdanın değişmeyen kazanç kurallarını gündeminizden uzak tutmayın. Çünkü her gün, gen mühendisliği ile temelleri atılan, raporlarla düzen kurulan tarım endüstrisinin ürünlerini yiyoruz.

Süzgeç bölümünde şiir gibi güzel bir konu sizi bekliyor. Amerika’nın keşfi ve Kristof Kolomp’la ilgili enteresan detayları severek okuyacağınızdan eminiz.

İstanbul’daki Dünya bölümünde, Kazakistanlı ailenin yaşadıkları, akıcı bir üslupla anlatıldı. Tefrika bölümünde “Umrede Kaybolmak”, Afrika Günlüklerinde “Musa Bin Bek-Mozambik” severek okuyacağınız yazılar.

Genç Hayat eki ile yine dolu dolu, elinizden düşürmeyeceğiniz bir sayı.

Ramazan Bayramınızı Tebrik Ederiz…