Bu üründen 202 adet satılmıştır.

Beş Asırlık Dostluk: Tuna'dan İstanbul'a // SAYI: 111 (Mayıs 2019)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Sisler

Sözlük kullanmayı adet edinen biriyseniz bilirsiniz. Aradığınız kelimeye doğru yaklaştıkça, tatlı bir heyecan oluşur içinizde. Aradığım kelime var mı, müellif kelimeyi izah ederken neler yazmıştır, misal vermiş midir?..

Mayıs sayımızı okurken, İstanbul ile Tuna’nın yüzyıllara dayanan dostluğunun izlerini arayacaksınız ve lügat taramada olduğu gibi tatlı bir heyecan duyacaksınız. Beş asır süren bu dostluğun izleri, uzun bir tarihî döneme ve geniş bir coğrafyaya yayıldı. Bu yüzden lezzetli bir lokma tadında hemen yutuvermeniz mümkün olmayabilir.

Elinizdeki sayı sizi, İstanbul ile Tuna’nın dostluğuna götüren ipuçları verecek. “Sizin Tuna’nız hangisi?” sorusunun peşine düşecek, balkan coğrafyası kitaplarıyla arkadaş olacaksınız. “Naaşı bulunamayan Sadrazamlar”ın peşinde, balkan tarihçileri ile ahbaplık edeceksiniz. Türkiye’de Boşnak, Arnavut, Pomak olacaksınız, Balkanlar’da ise Türk. “Balkanlar’ın ürkek kuşlarını” tanıyacak, etrafınızdaki Balkan göçmenleri ile yarenlik ederken, Tuna’nın üzerindeki sisler kalkmaya başlayacak.

Sisleri aralayan, birbirinden değerli farklı yazılar da bulacaksınız. “Aile Olmak”, Afrika aile hayatına götürecek sizleri; kelimelerin hikayesinde “İzzet Kimdendir?” sorusunun peşine düşeceksiniz, “Hassasiyetin Eseri Tembihnâmeler” Ramazan günlerinizi daha da güzelleştirecek. “Fetihten 462 Yıl Sonra” ile fethe farklı bir pencereden bakacaksınız.

Sadece bizler değil İstanbul’a birçok milletten insan doyamıyor. Bu ay yeni başlattığımız “İstanbul’daki Dünya” bölümünde Endonezyalı bir ailenin İstanbul’a muhabbetini okuyacaksınız. Mayıs ayı derginizle beraber bu ay sizin de İstanbul ayınız olacak.

SÜZGEÇ bölümünde “Meyvenâmelerin Satırlarında Saklı Meyve Taneleri” yazısı var. GENÇ HAYAT ise yine dolu dolu.

Fikir hayatınızdaki sisleri dağıtan yeni sayılarımızda buluşmak dileğiyle…

Ramazan-ı Şerifin farz, vacip ve sünnetlerle dolu dolu geçmesi temennileriyle…