Bu üründen 191 adet satılmıştır.

Korkmadılar, Kazandılar: Ashab-ı Kehf // SAYI: 109 (Mart 2019)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

İnisiyatif

Şimdilerde insanların çok meraklı oldukları bir konu var. İşveren, çalışanının; ebeveyn ise evladının inisiyatif alan biri olmasını istiyor. Ferdi gayretleriyle bir şeyleri başarabilen, muayyen bir şekilde iş tarif edilmese bile görecekleri işin mahiyet ve kabiliyetini kendi icat eden becerikli çocuklar, gençler, çalışanlar isteniyor. Personelim arif olsun, anlasın, evladım leb demeden leblebiyi bulsun.

Öyle anlar vardır ki problemler hep beraber hücuma kalkar, baskı baskıyı çağırarak saldırır. Genelin tahakkümü hakikati sarmıştır, doğru ezilir, yanlışlar yığını arasında doğruyu kaldırmak gerekir, üstelik insan tek başınadır. Böyle bir durumdaki insan, inisiyatifi nasıl ele alacaktır?

İnsanın en zor anında doğruyu bulabilmesi için zihninin bir yerlerinde, doğrunun, hakikatin fotoğrafının olması gerekir değil mi? İşte bu ayki sayımız, insanın doğruyu ararken zihninde müracaat edebileceği önemli bir fotoğrafın çalışması oldu. Ashab-ı Kehf’in devrinde yaşadığı fotoğraf.

Ashab-ı Kehf, sığınacakları mağaraya giderken araba kullanmadılar, birbirleriyle haberleşmek için telefon da icat edilmemişti, henüz Peygamber Efendimiz (s.a.v.) gelmemiş ve küfrün üzerine bir güneş gibi doğmamıştı, gökteki yıldızlar gibi parlayan Ashab-ı Kirâm da yoktu. Ancak bugünkü insanın eline, ayağına, zihnine, gözüne, kulağına sahiptiler. Hakkı hakikati, batıldan ayıklayıp inisiyatif alarak hakkın peşine düştüler. Birbirlerini de desteklemeyi ihmal etmediler.

Bu sayımızda, inisiyatif almayı gösteren bundan başka birbirinden değerli yazılar da var. Afrika Günlükleri’nde, “Öğrenmek Bedavadır; Fakat Bilmemek Çok Pahalı”, Doğru Düşünme bölümünde, “Hazineye Giden Alternatif Yollar”, Kelimelerin Hikayesi’nde, “Sohbet” başlıklı yazılar bunlardan sadece birkaçı.

Bizim yakaladığımız inisiyatifler sizin olduğunda “aktif okurumuz” olun ve bize mail adresimizden ([email protected]) yazın.

Anlayan ve anlatan yeni sayılarımızda buluşmak dileğiyle...