Bu üründen 173 adet satılmıştır.

Neyi, Ne Kadar Yiyeceğini Bilen: Lezzet Avcıları // SAYI: 105 (Kasım 2018)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Yan Gözle

Yaşananlar bir fıkra gibidir. Birinci sınıfa yeni başlamıştı. Öğretmen, ürkek bakışlı yeni öğrencileri sınıfa almış, aralarında bilgi yoklaması yapıyordu. Kendi adını, annesinin ve babasının adını yazabilen olup olmadığını soruyor, bir taraftan da tanışma maksadı ile öğrencileri tahtaya çıkarıyordu.

Bu sırada Ali’miz, tahtada Ahmet’imizin yanında kendini buluverdi. “Adımı yazmasını bilmiyorum.” diyemedi. Tebeşiri eline alıp, göz ucu ile Ahmet’in yazdığının aynısını yazıverdi. Öğretmen, Ali’nin Ahmet olmadığını biliyordu. Lakin yüzünde geniş bir tebessümle beraber, dilinden koca bir “teşekkür”den başkası çıkmadı.

Bu hatırayı yaşayanlardan sadece iki kişi gerçeği fark etmişti. Aradan yıllar geçtiğinde öğretmen, hatırladıkça hala kendini gülmekten alamıyordu. Ali için ise aklına geldikçe gülmeyle beraber içinin “cızz” ettiği bir hatıradır bu.

“Neyi Ne Kadar Yiyeceğini Bilen Lezzet Avcıları” kapak dosyasını okurken, birkaç yerde bu, “yan gözle” bakma hadisesini aklınızda tutmalısınız.

İnsan sokağa çıktığında, kendini tahtaya çıkarılmış öğrenci gibi hisseder. Haram, helal, şüpheli; sağlıklı, sağlıksız ne varsa insanlar yemektedir. Yan gözle onlara baktıktan sonra, tebeşiri eline alıp arkadaşının ismini yazan öğrenci gibi kopya çekme yanlışına mı düşmelidir? Yoksa “Ben bunları yemem.” diyebilme cesaretini gösterebilecek midir?

Kapak konusundan başka, kendinizi gösterme cesareti bulacağınız, kendinizi fark edeceğiniz, birbirinden güzel yazılar yine bu ayki derginizde yer alıyor.

“Korkma, Kürsü Senin”, “İlaçta Helali Aramak”, “Çocukların İki Farklı Dünyası Biri Hayal, Biri Gerçek”, “Ceviz Kurdu”, “Emeklilik Hayalleri” ve SÜZGEÇ bölümünde “Van Gölü Havzası” başlıklı yazılar, bunlardan birkaç tanesi...

Kopya çekmeyi değil, doğru görmeyi anlatan yeni sayılarımızda buluşmak dileği ile...

Mevlit Kandilinizi Tebrik Ederiz...