Bu üründen 154 adet satılmıştır.

Tarifsizlik ve Talihsizlik Dünyası: İnternt Sözlükleri // SAYI: 104 (Ekim 2018)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

İltifat

Ev sahibi, ailesi ile beraber güzel bir yemek hazırlamıştır. Sofra kurulmuş ve davetliler, sunulan güzelim yemekleri yemeye başlamışlardır. Damağa değen lezzet zihne ulaştığında, kurulan güzel ortamın daha da güzelleşmesi için bir şeylerin yapılması gerekiyor. Çünkü fedakârlıklarla sofrayı kuran ev sahibi, meraklı gözlerle beklemektedir. Acaba istediği sunumu yapabilmiş midir? Ya da davetlileri bunu anlayabilmiş midir?

Davet sofrasına oturan bazı insanlar ne konuşacağını bilmez. Kem küm eder, susar kalır. Susup kalmak yemeğin tadını bozar, güzelim sofraya hüzün çöker, emeğe yazık olur. Hüzünlü ortamı dağıtmak isteyen bazı insanlar da konuşurlar, lakin bu konuşma da bazen hâle mutabık gelmez. Davet sahibinin ve diğer davetlilerin huzurunu artıracak, yenilen yemeklerin hakkını verecek muktedir bir iltifat edemez.

Oysa “Pilav da nefis olmuş.” deyivermek bile sofra sahibinin gönlünü hoş eder. En hafifinden şöyle, “Yaşımız ilerlediği için yemeğin tuzunu az hissediyorum ama pek lezzetli olmuş.” türünden bir tenkit bile, ev sahibinin tuhaflaşmasını alır götürür, yerini hoş bir muhabbete çevirir.

Peki, yemek sofrası olsun başka bir ortam olsun insan, bulunduğu yerin nahoşluğunu nasıl hisseder? Hoşa gidecek birkaç cümle ile terbiyesini göstermeyi nasıl öğrenir? Tabi ki nezih kalemlerden çıkmış kitap ve dergi okuyarak, güzel insanların konuşmalarından, ahlâkı güzel aile büyüklerinden görerek öğrenebilirler.

Bu ay İnsan ve Hayat Dergisi’nde hayatı öğreten güzel bir kapak konusu var; “Tarifsizlik ve Talihsizlik Dünyasında İnternet Sözlükleri”. Muktedir bir iki cümle kurabilmek için elinizin altında bulunması gereken sözlükler ve internetten istifade edebileceğiniz siteleri analiz eden güzel bir dosya oldu. Konuyu yakından takip eden “kelime-kavram müdavimleri” bu dosyayı okumaktan ve bu dergiyi saklamaktan oldukça memnuniyet duyacaklar. Çünkü onca yıldır lügatçilerin emeğine yazık eden yeni yetme internet sözlüklerinin aslında ne olduğunu onlar da iyi biliyorlar ve insanların da bilmesini istiyorlardı.

“Yöreselin Şüpheli Lezzetleri”, Süzgeç bölümünde “İsrafsız Hayat” ve “Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?” gibi başlıklar, bu sayıda hayatı öğreten mühim konular oldu. Yine Genç Hayat, “2998 Kelime, Okuyabilirsiniz” sloganı ile size güzel, tatlı, kolay bir okuma vadediyor...

Hayatı güzel cümlelerle anlatan yeni sayılarımızda buluşmak dileği ile...