Bu üründen 153 adet satılmıştır.

Tak Tak Okulda Kimse Var mı? // SAYI: 103 (Eylül 2018)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Röntgen

Amerikan futbolunun beyine verdiği sarsıntılar üzerine bir araştırma yapıldı.
Bu futbolu oynayan öğrencilerin beyinlerinde meydana gelen değişiklikler tespit edilmeye çalışıldı. Liselerin futbol takımlarından oyuncular toplandı. Spora yeni başlayan oyuncuların beyin görüntüleri sezon başında alındı. Bir yılın sonunda beyinleri yeniden taranıp karşılaştırıldı. Araştırmayı yapan Prof. Dr. Eric Nauman sonuçları görünce hayretler içinde kaldı. Önce tarama cihazının bozuk olduğunu zannetti. Ama öyle değildi.

Bir yıl gibi kısa zaman içinde Amerikan futbolunu oynayan çocukların beynindeki sarsıntılar, uzun süreli değişiklikler ve bozulmalar meydana getirmişti. Amerikan futboluna başlayan 10 öğrenciden 1’inin ileride beyin sarsıntısı geçirme ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.

Görünen tehlike bu kadar açık iken aileler çocuklarını bu spordan uzak tuttular mı dersiniz? Geçen ay içinde Amerikan Futbol Ligi takımlarından birisi, 4.80 milyar dolar ile Dünyanın en yüksek bütçeli takımları listesinin başında yer aldı. 11 oyuncunun sahaya girdiği bu spor, yeterince tehlikeli ve bol yaralanmalı olduğu için, takımlar ortalama 50 kişiden oluşuyor. Kazancı yüksek, kulüplerdeki oyuncu sayısı da fazla olduğundan Amerika’daki öğrenciler ve aileleri buna rağmen, bu futbola rağbet etmeye devam ediyor.

Bu ay ki kapak konumuz olan “Tak Tak, Okulda Kimse Var mı?” ile eğitim sisteminin son dönemdeki röntgenini çekmeye çalıştık. Eğitimciler başlarına gelen acayip eğitim hikayelerini bizim için anlattılar. Her bir yaşanmışlığın kendi içinde analiz edilip eğitim adına ders çıkartılması gereken yeleri var.

“Musa Aleyhisselam, Hızır Aleyhisselam’a Neden Talebe Oldu?” ve “Bir Talebe Olarak İmam-ı Azam Ebû Hanife Hazretleri” başlıklı yazılar, eğitim adına yapacağınız analizlerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Ebeveynlerin eğitim adına çektikleri röntgen ve bunun üzerinden analizleri neticesinde alacakları tedbirleri, kendi inisiyatiflerine bırakıyoruz.

Yine bu ay derginizle Genç Hayat eki hediyemiz olacak. Dördüncü sayısını geride bırakan Genç Hayat, ruhu ve bedeni genç olan bütün okurlarımızın, yüksek beğenilerini kazanmaya devam ediyor. Eğitimin, sağlığın, insanın ve hayatın röntgenini daha iyi çekmeye devam etmek maksadıyla bu ay dergimizin ebatında küçük bir yenilik yaptık.
Umarız bu hali ile de takdirinizi toplamaya devam edecektir.

Yeni sayılarımızda buluşmak dileğiyle...