Bu üründen 92 adet satılmıştır.

Salgın Sonrası Eğitimde Yepyeni Modeller // SAYI: 125 (Temmuz 2020)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Nöbet

Dergimizin bu ayki sayısında bir yazı var, “Katreden Çağlayana Alaiye Taburu”. Bu yazıda geçen hadise, oldukça ibret verici. Yazıyı okurken şunu fark edeceksiniz; hep beraber hayatta kalabilmek için, dünyada birbirimiz için nöbet tutuyoruz. Tuttuğumuz nöbet yerinde birimiz uyursak bu, hepimize mâl oluyor.

Sağlığımızı doktorlara teslim ediyoruz. Onlar görevini iyi yapamadığında bu, sağlığımıza mâl olabiliyor. O yüzden işlerini iyi yapmalı, nöbetini iyi tutmalıdır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki doktor da olsalar, çocuklarını eğitimcilere teslim etmek zorundalar.

Öğretmenler, taze dimağlara ulaşıp gelecek nesilleri hazırlamadıklarında bu, toplumun geleceğine mâl oluyor. Bir de çiftçilerimiz var. Alın terini toprağa katanlar da hafife alınmayacak işler yapıyorlar. Çiftçiler, ürünlerinin nöbetini iyi tutmadıklarında mideler bozuluyor, sağlık elden gidiyor ve toplum derinden sarsılıyor. Telafisi mümkün olmayan bedellerin ödenmemesi için her alanda daima nöbete devam etmeliyiz.

Bu ay kapak konumuzda, salgın sonrası eğitim hayatını ele aldık. Eğitimde, kısa vadede de olsa çok önemli şeyler oluyor. Bu olanların tesiri, kalıcı ve uzun süreli olacağa benziyor. Eğitim alanında nöbet tutanlar, okullarını, eğitim yuvalarını, her şeyi ile yeniden tanzim etmeye çalışıyorlar. Bunu en iyi şekilde başaramazlar ise, nöbet tuttukları yerde büyük, yeri doldurulamaz bir gedik açılabilir.

Dosyamız, eğitim nöbetini iyi tutmak isteyenlerin yanında, aileler ve toplumun geleceği için iyi şeyler düşünen herkes için güzel bir çalışma oldu. Okullar, yeni eğitim dönemine nasıl hazırlanıyor? Ebeveynler hangi şartlarda çocuklarını okula göndermeyi düşünüyor? Salgın sonrasında eğitime hazırlanan dünyanın farklı yerlerinde neler oluyor? Psikologlar ve uzman eğitimcilerin, gelecekteki eğitimi yorumlayan fikirleri neler?

SÜZGEÇ bölümünde “Dost Gibi Görünen Şüpheli Kuru Yemişler” başlıklı çalışma var. Helali arama stratejisti yazarlarımız, lezzetleriyle vazgeçilmez çerezleri araştırarak, siz okurlarımız için bu ayki vazifelerini de en güzel şekilde yapmaya gayret ettiler.

“Görgülü Karga”, “Yere Serilen Tomurcuk”… Bu başlıklar, hikaye yazarlarımızın kaleminden damlayan birbirinden değerli metinler. Sizden gelen yorumlardan anladığımız kadarıyla, hikayeleri ilgiyle takip ediyorsunuz.Yazarlarımız, yeni sayılarda da bu alakanızı karşılıksız bırakmayacaklardır.

Genç Hayat ekimize emek verenler, bir solukta okunur ek hazırlayarak vazifelerini yapmaya gayret gösterdiler. Bir solukta okuma sırası sizde.

Basılı nüshalarımızı size ulaştıramamanın getirdiği iki aylık ayrılık, bu ay bitiyor. Daha nice günlerde, her alanda tutulan nöbetlerin değerini anlatan yeni sayılarımızı size ulaştırmak ümidiyle…