Bu üründen 123 adet satılmıştır.

Kafkaslarda Ayakta Kalmak: Gürcistan // SAYI: 120 (Şubat 2020)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Zaruret

Mecelle kaidesidir, “Zaruretler kendi miktarlarınca takdir olunur.” Zor zamanlarda açılan imtiyaz kapısından ancak zaruret miktarınca geçmek gerekir.

Kafkasya’ya mercek tuttuğumuz bu sayıya başlamadan önce “zaruret” kaidesini hatırlamak icap etti. Hazar Denizi’nin güneybatısında, oldukça meşakkatli bir yerde yaşayan insanlar, yakın zamana kadar coğrafyalarının getirdiği meşakkatten daha çetin dönemler yaşadılar.

“Kafkaslarda Ayakta Kalmak” dosyasını okurken, asr-ı saâdette verilen işaretleri, Hazreti Ömer (radıyallâhü anh) döneminde başlayıp Hazreti Osman (radıyallâhü anh) zamanında devam eden Hazar’ın kıyılarındaki mücadeleleri hatırlamak gerekiyor. Yavuz Sultan Selim Han ve Kafkas Kartalı Şeyh Şamil ve daha nicelerinin yaptıkları düşünüldüğünde, gerçekten burada, “Coğrafyaya Sığmayan İzler” var.

Batum, Tiflis, Ahıska, Abhazya’da yaşayanların hayat hikayelerini aktarırken, bir yargılamada bulunmadık. Zihnimizin bir köşesinde “zaruret” kaidesi, diğer köşesinde yaşananlardan gün yüzüne çıkarılması gerekenlerin neler olduğu vardı. Çizdiğimiz sınırlar içinde okumaya devam ederken insanlığın sisli zamanlarından bildiklerinizi yeniden hatırlamanız, konuyu hafızalarınızda olgunlaştıracaktır.

Yine bu sayıda “Bursa’nın Ayasofya’sı Ulu Camii” başlığında, onun etrafında oluşan medeniyetin detaylarını okuyacağınız akıcı bir yazı bulacaksınız. “Sabrın ve Tecrübenin Adı Torlukçuluk”, “Çarpan Etkisi”, “Ev Yapımı Propolis Olur mu?” ve “Nasıl Okursun?” yazıları da içlerinde göz ardı edilemeyecek kadar faydalı detaylar barındırıyor.

“Süte Şüphe Karıştıranlar” başlığı ile SÜZGEÇ bölümünde, ikaz edilmesi gereken yönleriyle, süt konusu ele alındı. Süt konusunda önce de yazılar yayınlandı. Fakat süte su katanlar olduğu müddetçe, bu mevzuda yazılar yayınlanmaya devam edeceğe benziyor.

Beğenerek okuduğunuz “İki Çocuk Bir Umre” köşesi, “Veda” başlığı ile dergi içinde nihayete erdi. Manevi hasretinin haddi hududu olmayan güzide beldelerle ilgili farklı yazılar hazırlanmaya devam edilecek.

Heyecanla beklenen “Ters Köşe” mizah köşesi yeniden başladı.

Keyifle okuyacağınız yeni sayılarda buluşmak ümidiyle…