Bu üründen 135 adet satılmıştır.

Istranca Dağları'nda Orman ve İnsan // SAYI: 152 (Ekim 2022)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 10,00 TL

Alacaklı-Verecekli

Bir insan kaç yaşında olursa olsun, tabiat içinde bitmeyen bir yolculuk halindedir. Zihnindeki hayalleriyle bir rüzgâr gibi, ağaçlar arasında kıvrılıp kaldırımlar üstünde seke seke yürüyüp giderken, uzaktan bakan kişide, “Rüzgâr mı onu götürüyor, o mu rüzgârı sürüklüyor?” hissi uyandırır.

Bazı insanlar vardır, tabiata, ağaçlara, insanlara ve bilumum çevreye kendisinden bir değer taşımaya çalışır. Baktığı her yöne ve muhatap olduğu her insana, verecekli gibi davranır. Bu tip kişiler, rüzgârın onları taşıyıp götürdüğü kişilerdir.

Birileri de vardır ki, ormanı görse ne var ne yok saldırıya geçer, ağacı görse tepesine çıkıp silkeler; bir insanla muhatap olduğunda, onda lazım olan neyi varsa ona odaklanır. Gittiği her yerden ve ünsiyet kurduğu her insandan alacaklı gibi davranırken, rüzgârın kendilerini taşımasına müsaade etmezler.

“Istranca Dağları’nda Orman ve İnsan” kapak dosyasını okurken, insanın tabiata karşı verecekli ve tabiattan sürekli alacaklı halini, zihninizin bir köşesinde bulundurun.

“Longoz Ormanları”, “Orman ve İnsan” ve “Güneşe Koşan Ağaçların Ülkesi Ormanlar” başlıklı yazıların her bir detayı, ormanı ve ağacı anlatırken derinlerde bir yerde insana, insanın gerçek benliğine ve kişiliğine sesleniyor.

“Bu Yazı, Kedilere İthâfen Yazılmıştır” başlıklı yazıda kişileştirme dikkatinizi çekebilir. Kediler anlatılırken, aslında merkezde yine insan vardır.

“Ağaçtan Sızan Şifa, Meşe Balı”, “Yalancı Şahitler Kahvehanesi”, “Gönüllere Tutunan Sarmaşık Hanımeli”, “Uzun, Ancak Kalpsiz Bir Ömür Tardigradlar” başlıklı, tabiat içerisindeki insanın alacaklı gibi dolaşmasına ya da kendinden bir değer katması arasındaki dengeye odaklanan yazılar var.

Bu ay SÜZGEÇ bölümünde, “Hazreti İbrahim Aleyhisselam’ın Hayatından Unutulmaz Detaylar” başlıklı çalışma var.

Manevî kanserin başlangıcı gaflettir. Hazreti İbrahim'in (a.s.) hayatının tamamını okumak, insanın yırtmak istediği gaflet perdesini kendine gösteriyor.

“Bakış tarzı mı zor değişir, yapış tarzı mı?” başlığı ile Genç Hayat eki, yine farklı, yine dolu dolu...

Hayata ve çevreye değer katan yeni sayılarla buluşmak dileğiyle…

Bu ay içindeki Mevlid Kandili'nizi tebrik ederiz…