Bu üründen 107 adet satılmıştır.

İnsan Kalbinin, İslâm Kalbine Yolculuğu: Hac ve Kurban // SAYI: 149 (Temmuz 2022)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 10,00 TL

Liste

Çocukların rahat rahat kirlenmeleri konusu, on ya da on beş yıl önce, eğitimciler arasında bile günlerce tartışılan bir konu idi. Doğru olmasa bile elbiselerini rahatça kirletemeyen çocukların, gelişimlerinin eksik kalacağı üzerinde duruluyordu.

Çocukların rahat kirlenmeleri konusunun çokça tartışıldığı günlerde, bin kişiden fazla yetişkinin katıldığı bir anket yapılmıştı. Soru şuydu: “10 yaşına gelmeden bir çocuğun yapması gerekenler, sizce neler olmalıdır?”

O günlerden kalma bir gazete küpüründe, yetişkinlerin verdiği cevaplardan en çok verilen 30 cevap listelenmişti.

Bunlardan bazısı: Çamurdan pasta yapmak, pencere kenarında fesleğen yetiştirmek, ekmek pişirmek, çiftlik hayvanlarını beslemek, solucan toplamak, ağaç dikmek, sebze yetiştirmek…

Bu liste ABD’de yapıldı ve listeyi yapan yetişkinlerin çocukları, şimdilerde büyüdüler ve kendileri de çocuk yetiştirmeye başladılar. Listeye dünyanın farklı yerinden tekrar bakanlar, her ne kadar ABD’de büyümeseler de kendilerinin de bu gibi şeyler yaparak büyüdüklerini görecekler. Çünkü günümüzde, uluslararası iletişim arttı ve medya kültürü, insanların davranışlarını çeşitli açılardan etkiliyor.

Kurban ve Çocuk yazısını okumadan önce, insan olarak, kendi küçük çevrenizden başlayarak, günlük etkileşimlerinizle, konuştuklarınızla, yaşadıklarınız ve yaptıklarınızla bir kültür ürettiğinizi düşünün. Şayet bugün bir ebeveyn iseniz, çocuğunuz sizin ürettiğiniz bu kültür ortamında yetişecek.

Şimdi kapak konumuz olan, “İnsan Kalbinin İslam Kalbine Yolculuğu: Hac” yazısından başlayarak, “Kesimi, Derisi ve Kemiği ile Kurban” ile “Hassas Ruha Sahip Olanların Buluşması: Kurban” yazılarını okuyun. Ve hemen arkasından, siz de yaşadığınız muhiti düşünerek “10 yaşına gelmeden bir çocuğun yapması gerekenler neler olmalıdır?” listenizi
yapın.

Sizin yaptığınız listeler de güzel olacak ve yakın çevrenizdeki çocuklar, bu listeler uygulayarak büyüyecekler. Böylece siz de kendi kültür çevrenizi oluşturacaksınız, hem de maddî-manevî değerlerinize uygun bir şekilde.

Bu ay SÜZGEÇ bölümünde “Üzerinden Tarih ve Hayat Akan Nehir: Nil” yer aldı. Çok duyduğumuz Nil Nehri yazıda, İslâm Tarihi’ndeki yeri ve bugünkü hali ile ele alındı.

Genç Hayat eki, “Gerçekten Korkan, Yalana Sığınıyor. Gerçekten Nefret Eden de Hayâle” başlığı ile yine dolu dolu.
Hayatınıza yeni güzel listeler yaptıracak farklı sayılarımızda buluşmak temennisiyle…

Kurban Bayramı’nızı Tebrik Ederiz…