Bu üründen 285 adet satılmıştır.

Her Dönemin Kendi Gerçeklikleri Vardı: X, Y, Z Kuşakların Hayat Mücadelesi // SAYI: 137 (Temmuz 2021)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

His

Son yıllarda, kırsal kesime doğru, tersine bir göçten bahsediliyor. Tersine göçle ilgili ortaya bugüne kadar anlamlı rakamlar çıkmadı. Ancak çok az görülen hadiselerden olduğu kesin. Çünkü 2010 yılında Türkiye’de nüfusun dağılımı, kırsal %23, şehir %76 iken, bu oran 2019’a gelindiğinde, kırsal %8, şehir %92 oldu.

Nüfusun neredeyse tamamına yakınının şehirlere toplanması, toplum çapında bazı etkileri ortaya çıkardı.

Bu ay dosya konusu olarak işlenen “X,Y, Z Kuşaklarının Hayat Mücadelesi” konusunu okurken, kırsaldan kopup şehre dağılan aileler konusunu unutmayın. Bu aileler, şehre dağılırken birbirlerinden de koptular. X kuşağından dedeler, şehrin bir ucunda otururken, Z kuşağındaki torunları diğer uçta yaşıyor.

Günümüze yaklaştıkça, “geniş aile” kavramından koparak yetişenler, üst kuşaklardan bilgi, görgü ve usul aktarımından mahrum kaldılar. Bu da ailenin ciddi bir eksikliği olarak toplum içinde hissedilir oldu.

Yazarlarımız konuyu işlerken, “Her Dönemin Kendi Gerçeklerine” odaklanıp o gerçeklik içerisinde hangi kuşağın nasıl bir atmosferde yaşayıp düşündüğünü anlatmaya çalıştılar.

Dosyada bulunan üç yazıyı, kendi yaşadığımız çevreyi de dâhil ederek okumaya çalışalım. Bu şekilde, şehirlerde toplanmanın kuşaklara getirdiği eksiklikleri anlayıp bir süre sonra bu eksiklikleri doldurmanın yollarını arayabiliriz.

Dergi olarak, farklı kuşakların bilgi ve tecrübe aktarımını sağladığı bir okul gibiyiz. “Minimalizm ya da Kanaatkarlık”, “İnatlaşmayan Çocuk Yetiştirmek Sizin Elinizde”, İş Hayatında Dayanıklılık Doğuştan mı Gelir, Sonradan mı Kazanılır?” ve “Düvenlerden Düğünlere Keşkek” başlığındaki yazılar, hep bu bilgi ve tecrübe aktarımının birer eseri olarak hazırlandı.

SÜZGEÇ bölümünde, “Dünden Bugüne Kurban Bayramı ve Çocuklar” başlıklı yazı, Kurban Bayramı’nı çocuklarımızın zihninde anlamlandırırken, bizlere çok değerli ipuçları
sunuyor.

“Anahtar da Yok Kulp da, Kapının Orada Olması Bir Şey İfade Eder mi?” başlıklı Genç Hayat eki, yine dolu dolu. Dergi ekiniz, genç nesillerde olması gereken hisleri, duyguları ve usulleri aktaran yazılarla yayınına devam ediyor.

Hislerinize tercüman olduğu gibi bunları gelecek nesillere aktarmaya çalışan yeni sayılarda buluşmak temennisiyle….

Kurban Bayramı'nızı Tebrik Ederiz…