Bu üründen 277 adet satılmıştır.

Hayatımız Mikroorganizmalarla Çevrili // SAYI: 136 (Haziran 2021)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Zerre

İnsan öyle bir şekilde hayat süren canlı ki farklı ortamlarda, aklına dahi getirmediği şeylere tabi oluyor. Yaşadığı coğrafyada iklime tabi oluyor ve iklim onu değiştiriyor, eğitim  ördüğü yerlerde eğitmenine tabi oluyor ve onun fikirleri, kişiyi tesiri altına alıyor. Yaşadığı ortamlarda ise gözle görmediği canlılar onu sarıyor ve bilmeden onların etkisine maruz kalıyor. İnsanı saran ve bilmeden de olsa onu teslim alan canlılardan birisi de mikroplar…

Bu ay kapak konusu olarak, “Hayatımız Mikroorganizmalarla Çevrili” ve “Toza Dair Acayiplikler” konularını okuyacaksınız. Dergiyi okurken mikroplara karşı bakış açınız değişecek ve onlar, gözünüzde yavaş yavaş büyüyecek.

Mercek tutup mikroplara doğru yaklaştıkça, insan bir farklı oluyor. O kadar küçük olmalarına rağmen hayatımızda o kadar etkililer ki, onların bu yönlerini gördükçe, insanın üzerindeki mağrurluk kalkıyor, mahcupluk geliyor.

Aynı yerdeki iki mikrobun yan yana gelerek haberleşmeleri ve birbirlerindeki eksiklerini tamamlamaları (konjugasyon) üzerine düşünülmesi gereken ibretlik bir konu. Zerrecik boyutunda, aklı fikri olmayan mikropların, bilgi alışverişi yaparak kendilerini güçlendirmelerini okudukça, onların bu halleri gözümüzde büyüyor. Aklı fikri olduğu halde birbirinden maddî, manevî istifade edemeyen, mahrum kalan insanlar ise gözümüzde küçüldükçe küçülüyor.

Dergiyi okuduktan sonra temizlik yaparken,zihninizde faydalı mikropların varlığı, temizlik yapma alışkanlıklarınızı etkileyecek. Bir yerde bulunurken ya da sıla-i rahim yaparken, bir taraftan zihninizde mikrop oryantasyonu konusu bulunacak.

Ve mikroplarla çevrili hayatımızı yaşarken daha bilinçli davranacağız.

SÜZGEÇ bölümünde “Hayatın Tadı Tuzu” başlığı ile tuz konusu var. Basit bir kimyasal bileşik olan tuz, mikroplar konusunda olduğu gibi hayatımızın birçok alanına girmiş durumda. Zaten dergideki yazıyı okurken hayatın içindeki tuzun, farklı yerlerdeki kullanım ve istifade yönünü bulacaksınız.

Yine bu sayıda ayrıntıda kalmış ama üzerine düşünüldüğünde değeri anlaşılan, birbirinden farklı ve güzel yazılar var. Onlardan birkaç tanesi: “Yaşlılarda Sosyal Medya ve İnternet Kullanımı”, “Hastalık Kokusu”, “33 Altın İlke ile Yola Çıkış”…

“Hakikat, herkesin arayıp durduğu sırdır! Ve âlemi dolaşıp kalbinde bulduğu sırdır!” kapağı ile Genç Hayat eki, yine dolu dolu bir sayı.

Okudukça hayatı daha anlamlı kılacak yeni sayılarda buluşmak temennisiyle…