Bu üründen 94 adet satılmıştır.

Geniş Kanatların Göç Serüveni // SAYI: 90 (Ağustos 2017)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

İbretlik

Bahar aylarının mis gibi yağmurundan hemen sonra mantarlar yemyeşil araziyi kaplar. Sepetlerini eline alan insanlar, dağ, bayır, dere, tepe demeden mantar peşinde koşarlar. Mantar toplayıcıların avcı gibi ayrı bir his dünyaları vardır. Hangi mantarı toplayacaklarını bilirler, zehirli olup olmadıkları konusunda tereddüte düşerlerse, mantarın hayvanlar tarafından yenilip yenilmediğine bakarlar. Çünkü solucanların, salyangozların ve kemirgen hayvanların yemediği mantar zehirlidir. Bir de mantarlar nerede bitti ise insanlara oradaki gıdayı ya da zehri sunar. Bugün “mikoloji” adı ile ayrı bir bilim dalı haline gelen mantar bilimi, hayret uyandıracak özellikleriyle, ibretler sunmaya devam ediyor.

Mantarı inceleyen insanlar ibretlik şeyler buluyorlarsa başka canlıları araştırdıklarında da bulamazlar mı? Elbette bulabilirler. İşte bu ay okuyacağınız dergide mantar gibi yeni bir tür olmasa da, yine ibretlerle dolu “leyleklerin” hayatı var. Dünya çapındaki faaliyetleri, Türkiye’deki varlıkları, uçmaları, göç etmeleri ve daha nice detaylarla dolu hayatları okumaya değer.

Yine bu sayıda, ibretlik detayları içinde bulunduran farklı yazılar var. Binlerce yıldır, insanların anlatmaktan ve dinlemekten bıkmadıkları “İskendername”, hayatları ile ders veren “Orta Asya’nın Çoban Çocukları” ve bitki olduğu kadar kültür de olan “Karpuz” yazıları bunlardan sadece birkaçı.

90. sayısına kadar İnsan ve Hayat Dergisi teknoloji konusunda birçok çalışma yayınladı. Süzgeç bölümünde yazarlarımız yine “Teknoloji Bağımlılığını” farklı yönleriyle ele aldılar. Bundan sonraki sayılarda da muhtemelen bu alanda tehlikeyi haber veren dikkat çekici yazılar yayınlanacaktır. Derginizi okuduktan sonra, teknolojiyi kullanma konusunda olumsuzluk taşıyan şeyler, sizin için daha iyi görülebilir. Ayrıca bunlara karşı tedbir almanızda kolaylaşacaktır.

Okurlarına ibret taşıyan ve tedbir aldıran yeni sayılarda buluşmak ümidiyle.. .