Bu üründen 96 adet satılmıştır.

Fatih'in İzinde: Edirne-Manisa-İstanbul // SAYI: 75 (Mayıs 2016)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Yaşadığınız şehirde her gün yanından geçip gittiğimiz tarihî eserlerin fısıltılarını işitebiliyor musunuz? Kültür, örf âdet ve geleneklerin taşıyıcısı olan tarihî varlıklarımıza hangi pencereden bakıyorsunuz? Bir zamanlar vakıflar ve vakfiyeler memleketi olan bu topraklarda sessizliğe gömülmüş bir geçmiş bizden neler bekliyor?

Bu ay, İstanbul’a, Edirne’ye ve Manisa’ya Fatih Sultan Mehmed merceğinden bakmaya ne dersiniz? Üç şehirde, tarihi değiştirmiş bir kumandanın izlerinin peşine düştük. Gündelik hayatın koşuşturmasındaki insanlara Fatih Sultan Mehmed’i hatırlatan dokuyu gösterdik. Bu şehirler tarihimizde ilk defa ‘fâtih’ unvanını alan bir şahsiyeti yetiştirmiştir. Esasında, Fatih Sultan Mehmed’in hayatı dil, edebiyat, kültür, örf ve âdetler gibi bütün cepheleriyle ele alınmalıdır. Ne var ki, kısıtlı sayfalarımıza ancak müjdelenmiş kumandanı hatırlatan mekânları, günden güne bir parçası kaybolan veya değiştirilen eserleri sığdırabildik. Fatih Sultan Mehmed askerî dehası ve kumandanlığının yanında şairdir, ediptir, âlimdir…

Onun gayretiyle Osmanlı’nın şaha kalkışı başlar; İslam’ın tarihiyle İstanbul’un kaderi birleşir. Onun karakteri hakkında şuradan buradan şahit ve delil aramaya ne hacet. Ona sadece Peygamber Efendimiz’in iltifatı kâfidir. Peygamberimiz (s.a.v.) asırlar öncesinde onu ve askerini medhetmiş, yüceltmişlerdir.

Fatih Sultan Mehmed’in Edirne’deki izlerini Mehmet Dervişoğlu, Manisa’daki izlerini Mehmet Numan Tanır, İstanbul’u ise İdris Eren kaleme aldı. Bu şehirlerle alakalı uzman görüşleri için değerli araştırmacılar Cengiz Bulut, Yusuf Danegöz ve Prof. Dr. Necla Sevin’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu sayıda İsmail Odabaş sınav kaygısı ve başarmanın inceliklerini; Op. Dr. Faruk Eroğlu göz tansiyonunu; Mustafa Çetin Belçika seyahatini; Gıda Mühendisi Adem Can tavuk endüstrisinin durumunu; Hilmi Tekin okul harici eğitimi; Yavuz Selim Uysal altı asır önce yazılmış fantastik bir eseri İnsan ve Hayat okurları için yazdı. Faruk Mehmed Yılmaz’ın meşhur güreş antrenörlerinden Gazanfer Özdemir’le yaptığı röportaj da gayretin ve sabrın zaferini anlatıyor.

Miraç ve Berat Kandillerinizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz.

İnsan ve hayata değer katmak, gelecek ay buluşmak dileğiyle…