Bu üründen 138 adet satılmıştır.

Bir Ömür Mücadelesi: Yörüklük // SAYI: 114 (Ağustos 2019)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Çoban

Yörük, Anadolu'da hayvancılıkla geçinen göçebe halka verilen isimdir. Bizde Yörükler sevilir; ailesiyle, çocuklarıyla ve hayvanlarıyla tabiata uyum sağlamış, rızkının peşinde koşan güzel insanlardır. Aynı zamanda, altı yaşından itibaren her biri değerli birer çobandır.

Hadîs-i şerîfte, “Dikkat edin hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüğünüz sürüden mesulsünüz.” buyurulduğunda Hazreti Ömer (r.a.) “Ya Resûlallah! Nefislerimizi koruruz, fakat ailelerimizi nasıl koruyabiliriz?” diye sual etmiş. Efendimiz (s.a.v.) şöyle cevap buyurmuşlar:

“Allah’ın sizi nehyettiği şeylerden onları nehyedersiniz ve Allah’ın size emrettiği şeyleri onlara emredersiniz. İşte bu, onları korumak olur.”

Yörüklerin aile boyu çobanlık hayatlarını ve mücadelelerini okuyacağınız bu ayki sayımız yine dolu dolu. Yörüklüğün karaktere dokunan yanlarını hatırlamak, unuttuğumuz hayatın detaylarını görmek ve bir zamanların aile kodlarımızı yeniden hatırlamak, harikulâde bir deneyim olacak.

Derginizin bu sayısında harikulâde deneyimler, Yörük dosyasıyla bitmiyor. SÜZGEÇ bölümünde “Evde Peynir Mayası” konusu, Kurban Bayramı'nı yaşayacağımız bu ay için “Helali Arama Stratejinize” yeni bir kapı açabilir.

Afrika Günlükleri bölümünde, “Afrika’da İlk Kurban Bayramı” yazısı var. Bu yazıyı okurken, ülkemizin dışında bir yerin bayramına misafir olacağız. Bu, bizim için dünyanın genelindeki Kurban Bayramlarına açılan bir kapı olacak.

“Hacca Giden Mürekkepler”, “Fotoğrafik Hafızamız: Kurbanlıklar” ve İki Çocuk Bir Umre bölümünde “Çocukların Umre Mutluluğu” yazıları, tatlı üslubuyla sizi, çok farklı yerlere götürecek.

“İnançların Mahremiyet Hakkı”, “Aydınlığın Çekiciliği Gibi, Karanlığın da Çekim Gücü Var” ve “Kanuni Sultan Süleyman Han'ın Yönetim Formülü” yazıları, değerlerimizi hatırlatan, dergi içinde okumayı ihmal etmememiz gereken yazılar oldu.

Unutulan değerlerimizi hatırlatan yeni sayılarda buluşmak ümidiyle…

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.