Bu üründen 134 adet satılmıştır.

Başarının Anahtarı: Motivasyonlu Disiplin // SAYI: 163 (Eylül 2023)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 20,00 TL

Ders

Disiplin ve motivasyonu, sadece iş ve eğitim hayatının parçası olarak görürüz. Ancak öyle değildir. Dergimizde bu ay kapak konusu olarak ele alınan, “Başarının
Anahtarı, Motivasyonlu Disiplin” başlıklı yazıda anlatılanlar, verilen taktik ve reçeteler, hayatın her noktasına uygulanabilir. Şu iki misale bakalım:

Arkadaşınızla beraber bir akşam yemeği yerken, masadaki turşu çok hoşunuza gitti. Sorduğunuzda arkadaşınızın, evde kendisinin yaptığını öğrendiniz. Konuyla ilgilenince o da sebzeleri nasıl seçtiğini, tuzu, sirkeyi, suyu nasıl kattığını, bütün detayları anlattı. Siz de beğendiğiniz bu turşudan yapmak istediniz. Arkadaşınız, tarifi kayıtlı olarak da gönderdi.

Ciddi anlamda, evde turşu yapmaya motive oldunuz. Bundan sonra disiplin devreye giriyor. Pazardan malzemeleri, zamanında taze olarak alabilecek misiniz? Aldığınız malzemeleri uygun şekilde hazırlayabilecek misiniz? Turşunuz ilk defa da olmadığında; hatta ikinci, üçüncü defa olmadığında dördüncüyü deneyebilecek misiniz?

Diğer taraftan, sıla-i rahim yaptığınız bir gün, toprak üstündeki akrabaları ziyaret ettiniz. Akabinde kabristanlık ziyaretini yaptınız. Orada şunu fark ettiniz; tanığınız, yer üstünden daha çok yer altında. Eşiniz, dostunuz ve akrabalarınız, çoğunluk dâr-ı bekaya göçmüşler. Bunu tespit etmek, sizde derin bir iz bıraktı.

Bu düşünce halinde iken ahiret işlerini ön plana almayı düşündünüz. İbadete, hiç olmadığınız kadar motive oldunuz. Hayatınızın bundan sonra merkezinde o yer alacak. Çocukluğunuzdan itibaren ibadet disiplini, karakterinizde bir iz bırakabilmiş miydi? Gününüzün önemli kısmını ibadet için ayırdığınızda, çevreniz buna
hazır mı?

Aile hayatının en küçük parçasından, ibadet hayatının son noktasına kadar her alanda disiplin ve motivasyon varmış, değil mi?

Bu ay derginizde birbirinden değerli konular yer alıyor. “Kütleçekim Dalgaları ve Yolculuk”, “Çamlıdere”, ve “Bir Taksim, Bin İbret” yazıları, bunlardan birkaçı.

SÜZGEÇ bölümünde, “Mizacını Merak Edenler İçin Yazıldı” konusu var. Ancak en başta şunu hatırlatmak gerekiyor, mizaç konusu, sağlık hayatımızdan çok, kültür hayatımızın bir konusu. Doktorunuza gidip “Ben, demevî mizaçtayım, ona göre ilaç verebilir misiniz?” demeyin. Çünkü mizaçların, günümüz sağlık sisteminde bir karşılığı bulunmuyor.

"- Oturup ağlamak istiyorum. - Koşarken de ağlayabilirsin.” başlığı ile Genç Hayat eki, sizler için özenle hazırlandı. “Kalp Saati”, “Fijiye Mektup” ve “Ahfeş’in Keçisi”, her birisi birbirinden değerli yazılar....

Velâdet (Mevlid) Kandili'nizi tebrik ederiz.