Bu üründen 109 adet satılmıştır.

Bağımlılık Kıskacına Çözüm: Dijital Denge // SAYI: 146 (Nisan 2022)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 10,00 TL

Rol

Anne odaya geldiğinde, baba, küçük oğlunu uzaktan izliyordu. Parmağını ağzına doğru yaklaştırıp, annenin de sessiz bir izleyici rolünde kalmasını işaret etti. Annebaba beraberce oturup koltuğa, oğullarını uzaktan izlemeye devam ettiler.

Evin üç yaşlarındaki afacanı, oyun icabı düzenlediği araba yarışını, kendince ve çocuk dilinde anlatırken, oluşturduğu güzel aile atmosferinin farkındaydı.

Sesindeki tınılardan, anne babasının onu izlemesinden oldukça memnun olduğu anlaşılıyordu. Böylece bir müddet birbirlerinden haberdâr değilmiş gibi devam ettiler oyunlarına.

Çocuğun kendi rolüne odaklanması, ondaki jest, mimik ve diğer beden dili, ifade tarzlarının gelişmesine katkı sağlıyor. Ancak “rol yapmanın” konumuzla ne gibi alakası olabilir, diye bir soru aklınıza gelebilir.

Ekran bağımlılığını ele aldığımız bu ayki dergimizde, insanların içine düştükleri temel problem, aslında bu küçük aile fotoğrafı karesinin içinde saklı. Sempatik şekilde rol yapmaya başlayan ve insanların kendini izlediğini gördükçe kendini rolüne kaptıranlar, izleme ve izlenmenin temel mantığını oluşturuyor. Temelde bu atmosfer, maksada uygun kurgulandığında, bir müddet sonra izleyici tarafındaki koltukta oturmaya yer kalmıyor.

Gelişen teknoloji ile küçücük bir yeteneği olan birçok kişi, telefonu eline alıp rol yapmaya (rol kesmeye) başladı.

Onlar rol yaptıkça yeteneği gelişiyor, yeteneği geliştikçe izleyicileri ve izlenme oranı artıyor. Ekran bağımlılığının diğer alanlarında da bu görülüyor.

Mesela, basit şekilde bir oyun geliştiriliyor, oyuna ilgi arttıkça oyun platformu kendini geliştirip takipçilerini bağımlılık seviyesine taşıyor. Fark etmeden oluşan bu döngüde, aklıselim şekilde zaman zaman devreye girmek gerekiyor.

- Dijital Dünyada Nasıl Ebeveyn Olunmalı?

- “Ekran” Çağında 21 Denge Kuralı

- Denge ve Bağımlılığa Dair İki Hikaye

- Telefonda Bir Kontrol Paneli, Dijital Denge

- Ekrandan Öğrenilen Otizm

Bu yazılardan oluşan, “Dijital Denge” kapak dosyamızı okuyup bitirdiğinizde, siz değerli okurlarımız, kendinizi ve  sevdiğiniz yakınlarınızı tek tek gözden geçirmek isteyeceksiniz. Role, kendinizi fazla kaptırdığınızı düşündüğünüz durumlarda da aklıselim şekilde “dengede” kalmaya davet edeceksiniz.

Yine bu sayımızda, “Huzursuz Bacak Sendromu”, “Alaiye Şehitliği”, “Geleceğin Tükenmez Enerjisi: Pelet” ve “Nasihatnâmeler” gibi, okuruna değer katan yazılar var.

SÜZGEÇ bölümünde “Sıhhate Dost Bir Ay: Ramazân-ı Şerîf” başlığı ile oruç-sıhhat konusu ele alındı.

“Çıkıp Giden mi Uzaktadır, Çekip Giden mi?” kapağı ile Genç Hayat eki, okurlarına ayrı bir renk katıyor.

Nice değerli sayılarda buluşmak temennisiyle…

Ramazân-ı Şerîf ayınızı ve Kadir Gecenizi tebrik ederiz.