Bu üründen 95 adet satılmıştır.

Afrika'da Ramazan-ı Şerif // SAYI: 123 (Mayıs 2020)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Asıllar

Beldeleri gezen seyyahlar, oraların asıllarını müşahede etmeye çalışırlar. Her kâşifin bakışı ve gördükleri, kendi aslına, kendi kumaşına göre değişir. Evliya Çelebi, gezdiği yerlerde asıllara bakarken hep, beldelerin maddi ve manevî fetihlerini görmeye çalışırdı. Beldenin özüne mühürlenmiş güzellikleri keşfettiğinde, gelecek nesiller için güzel mesajlar çıkarılabileceğini düşünürdü. Çünkü şunu biliyordu:

“Aslı güzel olanın, ötesi de güzel olur.”

Mesela, Mescid-i Aksa’nın inşaatı için söylediği şu cümleler, bugün için de çok manalı değil mi? “Hazret-i Davud Aleyhisselam’ın hilafetinde Benî İsrail, veba hastalığına yakalanır. Davud Nebî (Aleyhisselam) ettiği duayla veba ortadan kalkar ve bu dua makamına, Mescid-i Aksa yapılır.”

Bu ayki kapak dosyası “Afrika’da Ramazan-ı Şerîf”. Okurken, güzel asıllar ve ötesi için çıkarılan mesajlar konusu, zihninizin bir köşesinde bulunsun. Seyyahların, Afrika’nın tarihine düşülen notları ve bugüne yansıyan güzellikleri yakaladıklarında yaptıkları gibi, siz de konuya uzak durmayın, anlamaya çalışın.

Afrika Kıtası’nın güneyine doğru inildikçe, yazılanlardan şunu fark edeceksiniz: İslamî merkezlerden uzaklaştıkça, asıllarına konulamayan tarihî güzelliğin, bugün ortaya çıkarılabilmesi için verilen mücadelenin artırılması zorunlu hale geliyor.

400-500 yıl önce fırsat bulamayanlardan olmadığımız için sıcak koltuğumuza oturup manzarayı seyretme lüksümüz bulunmuyor. İslamiyet adına yaptıklarıyla övündüğümüz güzel ecdadımız, kendi yaşadıkları çağın insanı için neler yaptıysa, bugün bizim onlardan geri kalmamız düşünülemez.

Oruç adına güzel günler yaşadığımız şu günlerde, “Ramazaniyeler”, “Ramazan-ı Şerîf’te Reklam Manzaraları” ve “Orucun Sağlığa Faydaları” infografik çalışması, gününüzü daha da güzelleştirecektir.

Yine bugünler için okumanızda faydalı olacak güzel yazılar var: “Gül Suyundan Köln Suyuna”, “Zor Kararı Alma Stratejileri”, “Panik Hiç Yok! Endişeye de Mahal Yok”, “Dinleyicilerle Geçinme Stratejileri”...

Süzgeç bölümünde bu ay, “Ramazan-ı Şerîf’te Güçlü Bağışıklık Sistemi” konusu, ibadetle beraber sıhhate dikkatinizi çekiyor.

Yine dolu dolu bir Genç Hayat eki; “Yaşamak, hayatı okumakmış. Ben hâlâ ‘içimdekiler’ bölümündeyim.” başlığıyla, meraklı okurlara özel hazırlandı.

Asılları hatırlatan yeni sayılarda buluşmak dileğiyle...

Ramazan günlerinizin dolu dolu geçmesi ve bayramınızın bayram olması temennisiyle...