Bu üründen 119 adet satılmıştır.

Acıya Tanıklık: Savaş Fotoğrafçıları // SAYI: 82 (Aralık 2016)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Acı

Tanımlanması en zor duygulardan biri de acıdır. Kendisini sımsıkı kapatıp, ne hava, ne ışık, ne de ses sızdıran, acının her gün kapısından ve penceresinden girdiği insanlar bile kendinden korkarken nasıl tanımlasın ki ızdıraplarını? Ya da izan sahibi bir şahit, eziyet içinde azap çeken mağdurları incitmeden nasıl anlatsın ki yardım ihtimali olan insanlara? Ya da şiire, hikayeye, habere, bir fotoğrafın karesine sığar mı yaşananlar?

Tarihten bugüne savaşın mağdurlarını anlatan bütün kitaplar, yaşananları anlatmaya çalışsalar da meşakkatleri ve mihnetleri izah etmeleri imkansız. Sadece kalem ve kâğıt vardır ellerinde, bir fotoğraf makinesi bile yoktur ızdırabın resmini çekecek.

Bu ay kapağa taşıdığımız “Acıya Tanıklık: Savaş Fotoğrafçıları”nı okuduğunuzda, acının gerçek fotoğrafını çekmenin ne kadar zor olduğunu siz de göreceksiniz. Savaş muhabirlerinin ellerinde makineleri olsa bile bir çok sebep aslında yaşananları anlatma konusunda yine de onları çaresiz bırakıyor. Samimi şekilde anlattıkları sebeplerin yer aldığı röportajları okuduğunuzda kararı siz vereceksiniz.

Ayrıca silahlar ve bombalar altında çekilen, savaşı bütünüyle gösteren her bir fotoğrafın arka planında gerçekte nasıl bir dünya olduğunu görmeniz açısından önemli bir materyal ver elinizde. Savaşı anlatan ve acıları gösteren her fotoğrafı gördüğünde insanın ağzının tadı kaçıyor, huzursuzlanıyor, hüzünleniyor. Hatta şu beytin yazarı Yahya Kemal Beyatlı gibi gözleri doluyor:

Kalbim zaman zaman bu haberlerle burkulu
Zihnim düşünceden dağınık, gözlerim dolu.

Ama ne çare ki, çoğumuzun elinde de en büyük silah olan “dua”dan başka bir şey mevcut değil.

Bundan başka, bu ayki dergimizde farklı problemlerinizi çözen ve yeni ufuklar açan yazılar da var: “Bağırsak Florasının Farkında mısınız?”, “Tuvaletin Eğitimi Olur mu?” yazıları akla gelmeyen, ama kendi içinde çok değerli iki problemin cevabı olarak hazırlandı. “Zirvelerin Teknolojisi Kuantumun Kapılarını Aralamak”, “Aydaki Mucizevî İzler” “Yazdan Kışa Bayramiç’te Elma” okuruna yeni ufuklar açmayı vadeden yazılar olarak karşınızda olacak.

Problemleri çözen, yeni ufuklar açan, acılara merhem olan dualara vesile yeni sayılarımızda buluşmak ümidiyle...