Bu üründen 155 adet satılmıştır.

Ev Gibi Rahat: Ayakkabısız Okullar // SAYI: 115 (Eylül 2019)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Asıllar

Bazı arabalar vardır, tertemizdir, fabrikadan çıktığı gün gibidir, kilometresi düşük ve fiyatı emsallerine göre oldukça makuldür. “Tam alınacak araba.” dediğinizde işten anlayan usta, “Sen de arabadan hiç anlamıyorsun. O yola gitmez, ondaki motor, arabayı bile taşımıyor.” deyiverir ve öylece kalırsınız. “Motor arabayı bile taşımıyorsa, neden araba diye yapıp satmışlardır ki?”

Motor, arabanın aslıdır, olmadığında gösterişin, temizliğin, kilometrenin hiçbir hükmü yok. Lazım olan asıl parçası işe yaramadıktan sonra feri, ikinci dereceden önemli parçalarının en iyisi olması bir şey ifade etmez.

Para, magazin ve politika gibi konular gündemden hiç düşmüyor. Eğitim konusu ise eğitimin içinde olanların bile gündemlerinde kendine yeterince yer bulamıyor. Böyle olunca okulun binasından, öğrencinin tercihinden, öğretmenin atamasından, asıl konulara hiç sıra gelmiyor.

Dergimizin Eylül sayısında “eğitim” dosyası çalışıldı. Arabanın aslını motorun oluşturduğu gibi eğitimin asılını da “usuller” oluşturur. Bilirsiniz ki usulsüz vusül olmaz, yani istenilen hedefe ulaşamazsınız. İşte o usullerden birisi “Ayakkabısız Okul” olma konusu bu ayki dosyamızda. Dünyadan ve Türkiye’den misalleri ile dolu dolu bulacağınız bir çalışma oldu. Detaylarda zilsiz, sessiz, ayakkabısız okullar ve sonucunda usul-âdap bilen öğrenciler var.

Yine bu sayımızda eşyanın asıllarından olan elementlerin “Yapay Elementler” konusu yer alıyor. “Kovandaki Saklı Şifa Propolis”, “Hastalık Yapan Yeme Hataları” ve Afrika Günlüklerinde “Su Oyunları”, son olarak ayın hikayesinde “Sarının İki Tonu” başlıklı yazıların her biri, kendi alanlarında mihenk taşı yazılar oldu.

SÜZGEÇ bölümünde yer alan “Yangın Söndürücü Olmak: İtfaiyeciler” yazısını, maddî ve manevî yangınları bir arada düşünerek okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ezberci eğitime karşıyız.”, “Sana da mı ezberlettiler bu sloganı?” kapağı ile Genç Hayat eki dikkatinizden kaçmasın. İçerisinde gençlerin hayatlarına güzel asıllar ve usuller taşıyan bu yazıları hem okumanızı hem de okutmanızı tavsiye ediyoruz.

Asılları, ikinci dereceden önemlilerden ayıran yeni sayılarımızda buluşmak dileği ile…

Eğitim gönüllülerine ve öğrencilere, yeni eğitim döneminde başarılar diliyoruz.