Bu üründen 281 adet satılmıştır.

Başarıya Giden Yolda Başarısızlıkları Basamak Yapmak // SAYI: 134 (Nisan 2021)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 5,00 TL

Baskı

Bebeklerin soğuk suda oynamalarını görmüşsünüzdür. Suyu o kadar çok severler ki soğuktan alt çeneleri titrese bile buna aldırmaz, oynamaya devam ederler. O hale gelirler ki daha fazla üşür, bir taraftan sesleriyle yardım ister ama diğer taraftan yine suyla oynamalarını bırakmazlar.

İnsan, bebekleri izlerken onlarda kendisini görür. Bu misaldeki üşüyen bebeğin suyu bırakamaması kişiye, kendisine zarar verdiği halde vazgeçmesi gerekip de vazgeçemediklerini hatırlatır.

Başka bir misal, bebeğin, elleri ile eşyaları tanımak için dokunduğu hassas halleri, kişiyi kendi zihninde yaptığı ilk işlere, acemiliklerine götürür.

Yine bebeklerin ilk adımlarını izlerken, insan, kendi ilk adımlarını düşünür. Acemice paytak paytak yürüyüşleri, nizami şekilde düşüp aynı hızda kalkışları gördükçe, nerede, ne zaman, ne şekilde ilk adımını attığını hatırlamaya çalışır. Ama hatırlayamaz.

İlk adımlar hatırlanmaz belki ama insan, ilk başarısını hiç unutmaz. Mesela, ortaokul yıllarıdır. Öğrencimiz, başarılı geçen bir eğitim sezonundan sonra güzel bir elbise ile ödüllendirilmiştir. Yirmi otuz yıl sonra, aynı elbise, dolaptan çıkarılıp kendi evladına giydirilir.

Bir taraftan da anlatılır, “Senin yaşlarındayken yarışmaya girip kurumumuzu temsil etmiştik…”

Peki, ilk büyük başarısızlığınızı hatırlıyor musunuz? Anlamlı gelen ilk büyük başarısızlığınızı da ve bundan alınan dersi de bu şekilde evlatlarınızın tecrübe hanesine katmaya çalışıyor musunuz?

Bu ay farklı bir konu işlendi. “Başarıya Giden Yolda Başarısızlıkları Basamak Yapmak” dosya konusu, hayata bakış açınızı değiştirecek. Bu güne kadar “Başarının sahibi çoktur, başarısızlık ise yetimdir.” sözü, doğru kabul ediliyordu. Artık “anlamlı başarısızlıkların” da bir sahibi olacak. Ve bebeklikten itibaren başarılarımızla beraber başarısızlıklarımızı da not etmeye, hatta bunları gelecek nesillere aktarmaya çalışacağız. Tabii ki bunlardan çıkarılan derslerle birlikte...

Derginizde, bakış açınızı değiştirecek ve sizleri yenileyecek birbirinden değerli yazılar var: “Mutluluk Veren Bilgi, Helal Gıda”, “Eğitimin Gerçekten Kopması Post-Truth”,  Eğitimde Cesur Adımlar” ve “Aile Sohbetlerinin İyileştirici Gücü”, bu minvaldeki yazılar oldu.

SÜZGEÇ bölümünde, “Binbir Derdin Şifası Sarı Kantaron” yazısı, akıcı üslubuyla, merak edilen bir konuda siz okurlarımızın şifa arayışını kolaylaştıracak.

Genç Hayat ekinde bu ay, birbirinden değerli ve etkili yazılar, siz okurlarımızı bekliyor. “Heyecanını, Umudunu ve İyi Niyetini Kaybetmemiş Her İnsan, Çocuk Gibidir” kapağı ile çocukluğun hissiyatını ve gençliğin enerjisini harmanlıyor.

Bebeklikten itibaren insanın her halini ve hayatın içindekileri bulabileceğiniz yeni sayılarda buluşmak temennisiyle…

Ramazan-ı Şerif’iniz Mübarek Olsun.