Bu üründen 165 adet satılmıştır.

1 Ada 2 Ülke: Haiti ve Dominik // SAYI: 155 (Ocak 2023)

Dergi: İnsan ve Hayat Fiyat: 10,00 TL

Veda

Vedalar zordur. Sevdiğinizi bir “hoşça kal” ile göndermek istemezsiniz. Az bekletir, elinden tutar, gözlerinin içine bakarsınız.“Uzaklara gönderiyorum, benim gidemediğim yerlerde sen olacaksın. Yüreğim ve dualarım da seninle.”… daha nice güzel sözlerle yolcu edersiniz. Böyle yaparak hüzün değil, sevinç götürmesini  istemektesinizdir. Hatta arkasında biraz yürür, gözden kayboluncaya kadar bakarsınız.

Vedalar çok acı gelse de bazen gitmek gereklidir. Götürmek ve ulaştırmak için güzellikleri. Giden için de zordur, çünkü yüreği hep geride kalmıştır. Belki de cesareti de azdır. Gönderenden aldığı kadar coşkuyu, ayakları götürebilecektir kendisini. O yüzden coşku hep var olmalıdır, en derin hislerinde.

Uzaklara gönderirken, en güzel kelimelerle veda ederken, “elveda” da demeli, “Allah’a emanet ol” da… Hatta helallik de istemeli en güzel yerinden. Görüşemeyecek olmanın hüznünü, olması gerektiği gibi hissedilmeli. Veda edenin, dönene kadar coşkusunu yaşaması için kalbinde ayrılıyor olmanın hüznünü değil, gönderiliyor olmanın sevgisini hissetmeli.

Bu ay okuyacağınız “1 Ada 2 Ülke Haiti ve Dominik” kapak konusunu okurken, uzaklara gönderdiklerinizi düşünün.  Ya da veda edeceklerinizi. Gitmenin zorluğu kadar vedanın acısının da sindiği satırlar, insanı oldukça derinden etkiliyor. Gitme sebebinin ulviliği olmasa Haiti ve Dominik’ten başka gezip görmek ve eğlenceli vakit geçirmek için dünyada çok daha farklı yerler bulunabilirdi.

“Elveda” deme zamanı geldiğini bilerek, yaşadıkları yerlerden vazgeçenler, çok değerlidirler. Yaşadığı yeri olmasa da eğlencelerinden vazgeçenler de ele alındı bu ayki sayıda. “Odaklanma Becerisini Geliştirmek” başlıklı yazı onlardan birisi.

Bunu yanında okurunu alıp götürecek yazılar da var, derginizde. “Fotoğrafın İzinde” bölümündeki “Avludaki Şadırvan” ve “Misafir Taşları” o yazılardan birkaçı.

SÜZGEÇ bölümünde, “Mutfak Kültürünün Tatlı Yanları” başlıklı çalışma yer alıyor. Osmanlı mutfağından bugüne ulaşan tatları ve tarifleri bulabileceğiniz bu yazı, ilgilisi için güzel detaylar barındırıyor.

“Hayal Gücünüz, Hayat Gücünüzdür”, kapak cümlesiyle Genç Hayat eki, hayal gücünü hayat gücüne dâhil eden birbirinden değerli yazılarla sizlerle. Veda ederken hüzün değil sevinç taşıyan, yeni sayılarda ve yazılarda buluşmak temennisiyle…

Regâib Kandili'nizi tebrik ederiz.